Vedran Lakić

Foto: Fena

05.03.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

DOM NARODA

Lakić: Tekstilna industrija mora usvojiti nove poslovne strategije

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je Strategiju razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće za period 2024–2033. godine.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je Strategiju razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće za period 2024–2033. godine. Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić istakao je da trenutna situacija u ovom sektoru nije zadovoljavajuća.

"Niskoakumulativna industrijska grana suočila se s kriznim periodima. Zbog toga je neophodno da industrija tekstila, odjeće, kože i obuće pređe na savremene poslovne modele zasnovane na digitalizaciji, zelenoj transformaciji, razvoju društvene odgovornosti, automatizaciji te inovacijama koje će podstaći kreiranje novih proizvoda", izjavio je Lakić.

Naglasio je da proces tranzicije treba rezultirati smanjenjem količine otpada i primjenom tehnoloških rješenja koja optimizuju korištenje resursa.

"Novi poslovni modeli moraju biti bazirani na principima cirkularne ekonomije, što podrazumijeva smanjenje otpada i zagađenja još u fazi dizajna proizvoda, unapređenje mogućnosti za dugotrajnije korištenje materijala i proizvoda, kao i podsticanje upotrebe obnovljivih resursa", pojasnio je ministar.

Lakić je istakao da je razvoj znanja ključan za uspješnu tranziciju i prilagođavanje industrije savremenim zahtjevima. Ukupna sredstva planirana za sprovođenje Strategije iznose 38 miliona KM.

"Ulaganje u obrazovanje, implementaciju novih tehnologija i razvoj otvorenih poslovnih procesa može biti ključni faktor za revitalizaciju ove industrije i otvaranje novih radnih mjesta. Postizanje ovih ciljeva podrazumijeva jačanje kapaciteta preduzeća i radne snage za suočavanje s promjenama, krizama i poslovima budućnosti. Također, industrija mora razviti sposobnost prilagođavanja tehnološkim inovacijama kroz kvalitetne kadrove i projekte saradnje", zaključio je Lakić, navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI