žene

Foto: Ilustracija/Akta.ba

07.03.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

LIČNA PITANJA

Zašto se pitanje o porodici još uvijek postavlja na razgovoru za posao?

Da li su vam pitanja na razgovoru za posao još uvijek usmjerena na lična pitanja?

Da li su vam pitanja na razgovoru za posao još uvijek usmjerena na lična pitanja?

Istraživanje portala MojPosao.ba, pod nazivom "Žene u poslovnom svijetu 2024. godine", pokazuje da 85 posto ispitanika/ica smatra da žene i dalje nailaze na pitanja o planovima za porodicu prilikom selekcijskog procesa.

"Podaci iz istraživanja jasno pokazuju da se u proteklih pet godina nije značajno smanjila praksa postavljanja ličnih pitanja ženama prilikom zapošljavanja, što ukazuje na duboko ukorijenjene obrasce koji i dalje otežavaju ravnopravnost na tržištu rada. Istraživanja poput ovog važan su alat za analizu trenutne situacije i pokretanje potrebnih promjena. Smatramo da je kontinuirana edukacija ključ za smanjenje svih oblika diskriminacije, posebno kada je riječ o ravnopravnosti spolova" ističe Amila Jažić, brend i marketing menadžerica Mojposao.ba za Akta.ba.

Postotak je identičan onom iz 2019. godine, kada je 86 posto ispitanika uočilo sličnu praksu.

Postavlja se pitanje: koliko su selekcijski procesi zaista napredovali kako bi se osigurale jednake šanse za sve kandidate, bez obzira na njihov privatni život?

"Kao vodeći portal za zapošljavanje i agencija za posredovanje u zapošljavanju, prepoznajemo da su transparentni i pravedni selekcijski procesi ključni za osiguranje ravnopravnih šansi svim kandidatima, bez obzira na spol, dob, etničku pripadnost ili bilo koju drugu ličnu karakteristiku", ističe Jažić.

Zanimljivo je i istraživanje koje je Agencija za ravnopravnost spolova BiH sprovela 2020. godine na uzorku od 500 žena, a koje je pokazalo da je 31,8 posto ispitanica barem jednom tokom zapošljavanja bilo suočeno sa pitanjima o planovima zasnivanja porodice, što je kršenje zakona.

"Ovakva pitanja predstavljaju kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH, koji zabranjuje diskriminaciju na temelju spola, a posebno u kontekstu zapošljavanja", ističu iz Agencije za Akta.ba.

Kako bi se osiguralo ravnopravnije radno okruženje, neophodno je ulagati u edukaciju i podizanje svijesti, jer "promjena kreće od razumijevanja i prepoznavanja izazova", dodaje Jažić.

Amila Jažić naglašava da, iako je moguće pružiti smjernice i preporuke, krajnja odgovornost za sprovođenje mjera usmjerenih na eliminaciju diskriminacije i osiguravanje ravnopravnog tretmana svih kandidata pripada samim organizacijama, njihovim rukovodiocima i društvu u cjelini.

PREPORUKE I RJEŠENJA

Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, koja djeluje u okviru Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, svjesna je ovog problema i upozorava na nepoštivanje zakonskih rješenja i standarda ravnopravnosti spolova prilikom zapošljavanja.

"S obzirom na to da se ustavna i zakonska nadležnost za provedbu i nadzor regulative u domenu zapošljavanja nalazi na nivou entiteta i kantona, Agencija je preduzimala mjere koje se odnose na uspostavljanje strateškog okvira, izdavanje preporuka, istraživanje i promovisanje ravnopravnosti spolova", izjavili su iz Agencije.

Iako mogu pružiti smjernice i preporuke, krajnja odgovornost za implementaciju mjera koje eliminiraju diskriminaciju i omogućuju ravnopravno tretiranje svih kandidata leži na samim organizacijama, njihovim rukovodiocima i društvu u cjelini ističe Amila Jažić za Akta.ba

Jedan od ključnih koraka ka rješenju ovog problema je usvajanje Gender akcioni plan (GAP BiH), koji je u pripremi sa partnerima. "Jedan od prioriteta GAP-a je uklanjanje diskriminacije na osnovu spola u zapošljavanju i tržištu rada, te osiguranje jednakih mogućnosti za žene i muškarce", ističu iz Agencije za ravnopravnost spolova.

Pored toga, Agencija za ravnopravnost spolova BiH izdala je i preporuke koje poslodavcima i nadležnim organima skreću pažnju na zakonske obaveze u vezi s ravnopravnošću spolova u zapošljavanju. "Stavljanje radnica u nepovoljniji položaj zbog trudnoće i majčinstva predstavlja direktnu diskriminaciju na osnovu spola, koja je zakonski zabranjena i kažnjiva", upozorava Agencija.

U okviru projekata podrške, Agencija je realizovala i obuku za savjetnike koji pomažu privatnim kompanijama u implementaciji principa ravnopravnosti spolova. Pečat rodne ravnopravnosti u privatnom sektoru program je koji pomaže kompanijama da uvedu standarde ravnopravnosti spolova u svoje poslovanje, a u isto vrijeme omogućava certifikaciju poslodavaca koji ispunjavaju te standarde ističu iz Agencije.

"Provedbom ovih mjera vjerujemo da ćemo moći stvoriti radno okruženje u kojem će svi pojedinci, uključujući žene, imati jednak pristup svim mogućnostima i biti osnaženi da ostvaruju svoj puni potencijal", zaključuje Jažić.

S.S.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI