BAM

Foto: CBBIH

07.03.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

PORAST NEZAPOSLENOSTI

Minimalna plata uzrokuje rast otkaza: Od Nove godine u SBK otpušteno 1.650 radnika

Od početka godine, na području Srednjobosanskog kantona evidentirano je 1.650 otpuštenih radnika.

Od početka godine, na području Srednjobosanskog kantona evidentirano je 1.650 otpuštenih radnika, što ukazuje na porast nezaposlenosti.

Na sjednici Vlade Srednjobosanskog kantona, održanoj 6. marta 2025. godine, analizirani su učinci odluke o minimalnoj plati na privredni sektor kantona.

Sjednici su prisustvovali predstavnici sindikata i Vlade, a tom prilikom doneseni su određeni zaključci. Također, predstavljeni su podaci Ekonomsko-socijalnog vijeća za područje SBK.

Ministar privrede Sedžad Milanović, iznoseći izvještaj pred Vladom, istakao je da su posljedice ove odluke već vidljive.

Prema izvještaju koji su pripremili Ministarstvo privrede i Služba za zapošljavanje, broj radnika prijavljenih na evidenciju nezaposlenih u porastu je, što dodatno potvrđuje nalaze Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Premijer SBK Tahir Lendo istakao je da je situacija zabrinjavajuća i ocijenio da je analiza Vijeća od velike važnosti.

"Plata od 1.000 KM smatra se prihvatljivom, ali je od ključne važnosti ubrzano raditi na fiskalnim zakonima koji bi omogućili olakšice za privredu. Neophodno je pronaći ravnotežu i pružiti podršku privrednicima u trenutnim okolnostima, nažalost, takvi procesi zahtijevaju vrijeme. Trend otpuštanja radnika će se nastaviti, a s obzirom na ekonomsku strukturu kantona, procjenjujemo da se taj problem neće brzo riješiti", izjavio je premijer SBK Tahir Lendo.

Jedan od ključnih zaključaka ističe potrebu za hitnim izmjenama fiskalnih zakona s ciljem rasterećenja privrede i pružanja podrške poslodavcima. Ipak, navedeno je da su ti procesi dugotrajni, dok se istovremeno bilježi nastavak trenda otpuštanja radnika.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI