Foto: Ilustracija,
26.03.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Večernji List
Cijene hrane u BiH u konstantnom su rastu.
Nestašica jaja nije problem samo u Europi već i u SAD-u, gdje su pojedini trgovci morali uvesti ograničenja kupnje po osobi.
Američko ministarstvo poljoprivrede predviđa daljnji rast cijena jaja od 41,1% tijekom 2025. godine, prenosi Večernji list.
Širenje ptičje gripe u Europi i šire, uključujući SAD, uzrokuje ozbiljne poremećaje u sektoru peradarstva. Ova bolest, prisutna od 2022., nastavlja izazivati probleme u Italiji, Poljskoj, Francuskoj, Portugalu, Njemačkoj, Velikoj Britaniji i drugim zemljama.
Očekuje se da će se nedostatak jaja na tržištu EU-a dodatno osjetiti uoči Uskrsa. Statistički podaci Eurostata pokazuju kako je u siječnju 2025. u odnosu na siječanj 2024. veleprodajna cijena jaja u Belgiji porasla 7,9%, dok je na mjesečnoj razini, u odnosu na prosinac 2024., povećana za čak 15,6%.
U drugim zemljama također su zabilježeni značajni skokovi cijena - u Nizozemskoj 15,3%, Poljskoj 12,3%, Francuskoj 2,4%, Španjolskoj 3,3% itd. Prosječna cijena jaja u EU u siječnju je iznosila 249,59 eura za 100 kg, što je porast od 10,3% u odnosu na godinu prije i 5,4% u usporedbi s prosincem 2024.
"Ptičja gripa u EU rezultirala je usmrćivanjem gotovo više desetaka milijuna kokoši nesilica tijekom 2023. (10 milijuna kokoši godišnje snese oko 3 milijarde jaja), a krajem ljeta i početkom jeseni prošle godine došlo je do nove epidemije. Usmrćivanje peradi jedini je način borbe protiv ove bolesti. Zbog toga postoji opravdan strah od nestašice jaja na tržištu EU-a, osobito tijekom razdoblja povećane potražnje u vrijeme Uskrsa", kazao je za Večernji list Marko Brajević, direktor tvrtke Perfa Ovo, koja se bavi prodajom svježih jaja iz različitih sustava uzgoja, uključujući biološki i slobodni uzgoj.
"Nestašica jaja nije problem samo u Europi već i u SAD-u, gdje su pojedini trgovci morali uvesti ograničenja kupnje po osobi. Američko ministarstvo poljoprivrede predviđa daljnji rast cijena jaja od 41,1% tijekom 2025. - U nekim dijelovima SAD-a, poput New Yorka, veleprodajna cijena velikih jaja porasla je na 7,24 dolara, a u Kaliforniji na 8,35 dolara po pakiranju od 12 komada", kaže Brajević.
A kakvo je stanje kod nas, posebno imajući u vidu da se približava Uskrs i za katolike i pravoslavce i kad potražnja za jajima enormno raste.
Peradari iz BiH kažu kako će jaja biti u dovoljnim količinama za predstojeće blagdane, ali ističu da građane nakon toga očekuju više cijene ove namirnice za više od 10%. Predrag Miličić, predsjednik Zajednice peradara RS-a, koji je ujedno i direktor poduzeća Agreks iz Donjeg Žabara, rekao je da u BiH trenutačno ima dovoljno konzumnih jaja i da iako ove godine Uskrs i katolicima i pravoslavcima pada na isti dan.
"BiH ima dovoljne količine jaja za opskrbu građana za blagdane koji su pred nama", kazao je za Nezavisne Miličić.
Kako je rekao, u ovoj je godini došlo do poskupljenja gotovo svih inputa.
"Došlo je do viših cijena električne energije, došlo je poskupljenja sirovina, kao i do rasta plaća - kazao je Miličić te dodao da će, kako bi proizvođači mogli pozitivno poslovati, morati korigirati cijene. Kako je rekao, BiH trenutačno ima najpovoljnija jaja u regiji, gdje se cijena kreće od 2,50 do 3,50 KM za 10 komada. - U nekom idućem razdoblju, sigurno poslije blagdana, možemo očekivati više cijene konzumnih jaja, sigurno i iznad 10%", kazao je Miličić.
ŽIVOT SVE SKUPLJI
U odnosu na prošlu godinu poskupjela su i čokoladna jaja. Cijene uskrsnih čokoladnih jaja u Italiji ove godine porasle su za najmanje 30% zbog porasta svjetskih cijena kakaa i krize maslaca, priopćila je potrošačka grupa Codacons.
Čokoladna jaja za djecu poskupjela su za 33%, a ona visoke kvalitete stoje i do 40% više ove godine, navodi se u priopćenju. Dodaje se da je zabilježeno povećanje cijena od oko 20% za tradicionalnu talijansku "colombu", odnosno uskrsni kolač mira. Iako, prema najavama, jaja do Uskrsa neće poskupjeti, ipak ćemo zbog poskupljenja ostale hrane imati najskuplju uskrsnu košaricu do sada.
Cijene hrane u BiH u konstantnom su rastu.
Veće su i plaće, ali one ne prate rast troškova života. Razina cijena u siječnju 2025. u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 3,3%. Hrana i bezalkoholni napici poskupjeli su za čak 6,3% u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su u odnosu na prosinac cijene veće za 2,2%.
Na desetogodišnjoj razini cijene su povećane od 100 do 400%. Vrećice su sve manje i praznije, pa će i uskrsna trpeza biti skuplja i skromnija nego prije.
Minimalni troškovi četveročlane obitelji za veljaču iznosili su 3157,40 KM, od čega samo na hranu otpada 1408,50 KM.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.