Foto: Ilustracija, Agencije
26.03.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Večernji List
U RS-u se minimalni iznos toplog obroka određuje na temelju prosječne bruto plaće iz prethodne godine.
Trenutna isplata toplog obroka ovisi o granskim kolektivnim ugovorima koji se sklapaju za određene gospodarske grane (npr. sektor zdravstva, obrazovanja, industrije itd.), internim propisima poslodavaca, tj. pojedinačnim odlukama poduzeća i institucija, piše Večernji list.
Iako su prava radnika posljednjih godina kroz estetske zakone uglavnom usklađena, još uvijek postoje određene razlike u ovisnosti o tome radi li netko na području Federacije BiH ili Republike Srpske.
Naime, Zakonom o radu Republike Srpske definirano je na koja sve druga primanja po osnovi rada radnik ima pravo, dok je u Federaciji situacija nešto drugačija.
"Poslodavac radniku isplaćuje dnevnicu za službeno putovanje u Republici Srpskoj, u Federaciji BiH i u inozemstvu; naknadu troškova prijevoza prilikom dolaska na posao i povratka s posla ako prijevoz nije organizirao poslodavca; naknadu za povećane troškove boravka za vrijeme rada na terenu; troškove jednog toplog obroka za vrijeme jednog radnog dana, kao i u slučaju obavljanja prekovremenog rada duljeg od tri sata dnevno ako kod poslodavca nije organizirana prehrana radnika; otpremninu prilikom odlaska radnika u mirovinu; naknadu troškova za korištenje vlastitog automobila prilikom obavljanja službenog posla, po nalogu poslodavca, i druga primanja utvrđena kolektivnim ugovorom, općim aktom i ugovorom o radu.", navodi se.
RAZLIKA IZMEĐU ENTITETA
Visina i način ostvarivanja navedenih primanja uređuju se kolektivnim ugovorom - stoji u Zakonu o radu RS-a. Dakle, iz njega je vidljivo kako su poslodavci u Republici Srpskoj zakonski obvezni isplaćivati naknadu za topli obrok ako kod poslodavca nije organizirana prehrana (putem cateringa ili u vlastitim restoranima).
Minimalni iznos toplog obroka određuje se na temelju prosječne bruto plaće iz prethodne godine te je početkom ove godine došlo do njezina povećanje i iznosi 11,13 KM neto odnosno 18,24 KM bruto po danu. Prošle godine radnici su imali pravo na naknadu toplog obroka u visini od 10 KM. Taj iznos može biti i veći ako to utvrde sindikat i poslodavac.
Kako su priopćili iz Saveza sindikata Republike Srpske, sindikat i poslodavac mogu utvrditi i veći iznos.
Zakonom o radu Republike Srpske definirano je na koja sve druga primanja po osnovi rada radnik ima pravo, dok je u Federaciji situacija nešto drugačija.
Propis su iskoristili neki od poslodavaca nakon što je Vlada Federacije BiH donijela uredbu prema kojoj najniža plaća u FBiH u ovoj godini ne može biti niža od 1000 KM.
Zakonom o radu definira se plaća, međutim, ne i naknada za topli obrok. Iako, primjerice, u članku zakona koji se odnosi na sklapanje ugovora o radu on predviđa naknade odnosno dodatke na plaću.
ISPLATE, UGOVORI, PRIHODI
"Ugovor o radu zaključuje se u pisanoj formi i sadrži podatke o nazivu i sjedištu poslodavca; imenu i prezimenu, prebivalištu odnosno boravištu radnika; trajanju ugovora o radu; danu počinjanja rada; mjestu rada; radnom mjestu na koje se radnik zapošljava i kratak opis poslova; duljini i rasporedu radnog vremena; plaći, dodacima na plaću te razdobljima isplate; naknadi plaće; trajanju godišnjeg odmora; otkaznom roku, te druge podatke u vezi s uvjetima rada utvrđenim kolektivnim ugovorom stoji u Zakonu o radu FBiH.", navodi se.
Budući da isplata naknade za topli obrok nije zakonom definirana, ona je ranije u ovom bh. entitetu isplaćivana na temelju općeg kolektivnog ugovora iz 2016. godine, koji više nije na snazi.
Trenutačno isplata toplog obroka ovisi o granskim kolektivnim ugovorima koji se sklapaju za određene gospodarske grane (npr. sektor zdravstva, obrazovanja, industrije itd.), internim propisima poslodavaca, tj. pojedinačnim odlukama poduzeća i institucija. Ovakav propis iskoristili su neki od poslodavaca nakon što je Vlada Federacije BiH donijela uredbu prema kojoj najniža plaća u FBiH u ovoj godini ne može biti niža od 1000 KM.
Mjesečni prihodi radnika ostali su gotovo isti jer su im povećanjem plaće poslodavci ukinuli iznos koji su ranije primali za topli obrok. Inače, naknada za prehranu tijekom rada (topli obrok) u FBiH je neoporeziva ako se isplaćuje u visini do jedan posto od prosječne neto plaće isplaćene u Federaciji, prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.