BAM

Foto: CBBIH

27.03.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Nezavisne novine

REPUBLIKA SRPSKA

Povećanje plata u javnom sektoru moglo bi uzrokovati novi rast cijena

Najavljeno uvećanje plata zaposlenima u javnim službama Republike Srpske od aprila ove godine moglo bi izazvati novi rast cijena.

Najavljeno uvećanje plata zaposlenima u javnim službama Republike Srpske od aprila ove godine moglo bi izazvati novi rast cijena, ocjenjuju sagovornici "Nezavisnih novina". Kako navode, povećana izdvajanja iz budžeta će kroz povećanu potrošnju dodatno podstaći inflatorne pritiske, koje će na kraju osjetiti svi građani.

Povišice od deset posto planirane su za službenike Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i za zaposlene u zdravstvu, obrazovanju, kulturi, đačkim domovima, te u sektorima visokog obrazovanja i studentskog standarda.

Uz to, usvajanjem novog zakona o zaposlenima u unutrašnjim poslovima predviđena je i posebna naknada za policijske službenike – 30 posto od osnovne plate, kao nadoknada za težinu i specifičnosti njihovog posla.

Ministrica finansija Republike Srpske, Zora Vidović, istakla je da će budžetski trošak ovog povećanja iznositi između 210 i 215 miliona KM.

Ekonomista Slaviša Raković smatra da povećanje plata neminovno utiče na rast inflacije, budući da dolazi do jačanja potrošnje i povećanja tražnje. "S jedne strane, to je pokušaj da se nadoknadi već zabilježena inflacija, ali je teško reći da li se ovdje radi o uzroku ili posljedici – klasično pitanje kokoške i jajeta", ocijenio je Raković.

Iz poslovne zajednice upozoravaju da ovakav razvoj događaja dodatno komplikuje situaciju u realnom sektoru. Prema riječima Saše Trivića, potpredsjednika Unije poslodavaca RS, firme u privatnom sektoru su primorane da povećaju plate kako bi zadržale radnike, što ih dodatno opterećuje.

"Došlo je do promjene na tržištu rada – radnici sve češće prelaze tamo gdje su uslovi bolji. Povećanja u javnom sektoru stvaraju pritisak i na privatne poslodavce, koji da bi ostali konkurentni, moraju dizati cijene svojih proizvoda. Pitanje je samo ko će u svemu tome na kraju snositi trošak. Prilikom ranijeg povećanja minimalne plate, najveći gubitnici bili su građani, jer su cijene porasle znatno više nego što su rasle plate", rekao je Trivić.

Govoreći o očekivanjima u vezi s inflacijom, Trivić je dodao da su korekcije cijena postale uobičajene širom Evrope. „Ako inflacija ostane na nivou od dva posto, promjene neće biti drastične. Međutim, ukoliko pređe prag od tri posto, kako se predviđa u evropskim okvirima, realno je očekivati jači talas poskupljenja“, zaključio je on.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI