Foto: Ilustracija,
30.03.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Visina poreza na dohodak zavisi od ostvarenog prihoda preduzetnika.
Prema podacima Ministarstvo privrede i preduzetništva RS, u periodu od januara do marta 2025. godine, registrovano je 4753 novih preduzetnika, a prestao sa radom je 3531 preduzetnik.
NA IME JEDNOG OBRTA VIŠE JEDINICA
Ono što je važno je da u RS-u na ime jednog obrta, preduzetnici mogu imati više jedinica iz iste djelatnosti.
"Registracija poslovanja u formi preduzetnika regulisana je Zakonom o samostalnim preduzetnicima a u Članu 10. stav 2. navedenog zakona propisuje da se fizičko lice može jednom registrovati kao preduzetnik i otvoriti više izdvojenih jedinica. Članom 30. stav 2. istog zakona propisano je da u jednoj ili više izdvojenih jedinica preduzetnik može obavlјati djelatnosti iste ili različite od pretežne djelatnosti i drugih djelatnosti koje obavlјa u sjedištu, ako ispunjava uslove za njihovo obavlјanje.", pojasnili su za Akta.ba iz ovo ministarstva.
Ovo, pojednostavljeno rečeno, znači da preduzetnik u RS-u može imati više organizacionih jedinica u kojima obavlјa registrovane djelatnosti.
Na pitanje da li u tom slučaju broj izdvojenih jedinica utiče direktno na visinu poreskih obaveza preduzetnika u smislu doprinosa i poreza, navode da ne utiče.
"Visina poreza na dohodak zavisi od ostvarenog prihoda preduzetnika. Osnovica za plaćanje doprinosa za preduzetnike u 2025. godini iznosi najmanje 70% prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu. Na ovu osnovicu, preduzetnici registrovani u vidu osnovnog zanimanja plaćaju zbirnu stopu doprinosa u iznosu od 31%.", navode.
Na isto pitanje iz Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta za Akta.ba navode da obrtnik može obavljat registrovanu djelatnost u izdvojenom prostoru ili više njih, samo u slučaju ako je za obavljanje registrovane djelatnosti neophodan poslovni prostor.
"Članom 20. Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima u Federaciji Bosne i Hercegovine je propisan izdvojeni prostor u kome se može obavljati obrt u vidu osnovnog, dodatnog i dopunskog zanimanja. Obrtnik može obavljat registrovanu djelatnost u izdvojenom prostoru ili više njih, samo u slučaju ako je za obavljanje registrovane djelatnosti neophodan poslovni prostor. Budući da se obrti i srodna djelatnost mogu obavljati u poslovnom prostoru, stambenom prostoru i na vanjskoj površini, obrti za čije obavljanje je neophodan poslovni prostor mogu obavljati obrt i u izdvojenom prostoru. Članom 10. stav 1. Zakona o obrtu i srodnim djelatnostima u Federaciji Bosne i Hercegovine je propisano gdje se obrt može obavljati.“ pojasnili su iz Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta.", pojasnili su.
OBRT I KAO DODATNO ZANIMANJE
Podsjetimo, obrt, u smislu ovog zakona, jeste samostalno i trajno obavljanje dopuštenih i registrovanih privrednih djelatnosti u osnovnom, dopunskom ili dodatnom zanimanju,
od strane fizičkih lica sa svrhom postizanja dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
Obrtnik i lice koje obavlja srodnu djelatnost, jeste fizičko lice koje obavlja djelatnost u svoje ime i za svoj račun, a pritom se može koristiti i radom drugih lica sa kojima je u obavezi zaključiti ugovor o radu, u skladu sa Zakonom o radu i kolektivnim ugovorom.
Fizičko lice može obavljati obrt I kao dopunsko ili dodatno zanimanje.
Obrti čine značajan dio ekonomskog razvoja i samozapošljavanja u cijeloj BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.