03.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Svih 16 računa Rudnika i termoelektrane "Ugljevik" blokirani su već gotovo mjesec dana, a posljednja kratkotrajna deblokada zabilježena je 16. marta.
Svih 16 računa Rudnika i termoelektrane "Ugljevik" blokirani su već gotovo mjesec dana, a posljednja kratkotrajna deblokada zabilježena je 16. marta.
Ipak, ova situacija nije iznenađenje, s obzirom na to da se RiTE "Ugljevik" već duže vrijeme suočava s ozbiljnim finansijskim problemima. Preduzeće je prošlu godinu završilo s gubitkom od čak 38,9 miliona KM.
U obrazloženju poslovnih rezultata, uprava navodi da su glavni razlozi negativnog poslovanja niži prihodi u odnosu na planirane. Prihod od prodaje električne energije opao je usljed smanjenog obima proizvodnje, koja je realizovana sa 94% u odnosu na plan, kao i zbog niže jedinične cijene od planirane. Takođe, došlo je i do smanjenja prihoda od prodaje komercijalnog uglja, što je rezultat manjeg obima njegove proizvodnje – navodi se u izvještaju uprave.
I pored višemjesečne blokade svih računa, Rudnik i termoelektrana "Ugljevik" nastavlja s provođenjem postupaka javnih nabavki bez vidljivih prepreka. Preduzeće koje se suočava s višemilionskim gubicima i ozbiljnim finansijskim teškoćama, uključujući i kontinuiranu blokadu računa, i dalje se pojavljuje kao aktivan naručilac u sistemu javnih nabavki.
MILIONSKA VRIJEDNOST NABAVKI ZA SEDAM DANA
Uprkos blokadi računa, RiTE "Ugljevik" nastavlja s objavom i provođenjem brojnih postupaka javnih nabavki.
Samo u periodu od kraja marta do početka aprila 2025. godine, objavili su više od 15 postupaka, među kojima se nalaze nabavke roba, usluga i materijala, a ukupna vrijednost objavljenih tendera prelazi 3,4 miliona KM, pokazuje analiza Akta Tendera.
Uprkos blokadi računa i finansijskim problemima, Rudnik i termoelektrana "Ugljevik" nastavlja s potpisivanjem ugovora u okviru postupaka javnih nabavki. Tokom posljednjih dana dodijeljeni su ugovori ukupne vrijednosti od 43.126.644,73 KM, a među njima se izdvaja izuzetno značajna stavka Nabavka dizel goriva – vrijednost ugovora iznosi 37.511.985,00 KM, a isporučilac je SUPER-PETROL Banja Luka.
Ova nabavka daleko nadmašuje sve ostale po finansijskom obimu i ključna je za nesmetano funkcionisanje rudarskih i energetskih pogona.
Ostale dodjele uključuju rezervne dijelove turbine za kapitalni remont – BPS d.o.o. Ugljevik – 3.964.952,00 KM, ulja, maziva i rashladna sredstva za RJ Rudnik – OPTIMA Grupa d.o.o. Banja Luka – 1.305.294,00 KM, migracija sistema specijalnih mjerenja na turbini – Optima Power d.o.o. Modriča – 330.000,00 KM
STAV AGENCIJE ZA JAVNE NABAVKE BIH
Ova situacija otvara pitanje – da li dugotrajna blokada računa utiče na ekonomsku i finansijsku sposobnost ponuđača ili kandidata u postupcima javnih nabavki? Preciznije, da li je blokiran račun razlog za isključenje iz tendera, odnosno predstavlja li eliminatorni uslov?
Stav po ovom pitanju dala je i Agencija za javne nabavke BiH.
"Blokada računa sama po sebi ne predstavlja automatski eliminatoran uslov u postupcima javnih nabavki. Prema Zakonu o javnim nabavkama BiH (član 47), ugovorni organ može, ali nije obavezan, da postavi ekonomske i finansijske uslove ako smatra da je to potrebno za dokazivanje sposobnosti ponuđača da realizuje ugovor", navode iz Agencije.
Ti uslovi moraju biti proporcionalni predmetu nabavke i ne smiju ograničavati konkurenciju. Kao dokaz sposobnosti mogu se tražiti bankovni izvodi, garancije, poslovni bilansi i slično.
Iako zakon ne propisuje direktno da je blokiran račun razlog za isključenje, ugovorni organi mogu postaviti takav uslov u tenderskoj dokumentaciji. U praksi EU, npr. u Hrvatskoj, često se precizira da ponuđač ne smije imati račun blokiran više od određenog broja dana u prethodnih šest mjeseci.
Shodno tome, napominju, i u BiH je moguće primijeniti sličan kriterij – ali samo ako je jasno definisan u tenderskoj dokumentaciji. Kraća blokada računa ne mora nužno uticati na ocjenu ekonomske i finansijske sposobnosti, ali duža blokada može biti pokazatelj rizika u realizaciji ugovora.
Uprkos blokadi računa, RiTE "Ugljevik" vjerovatno izvršava plaćanja prema dobavljačima putem privremenih deblokada, korištenjem drugih (neblokiranih) računa ili kroz mehanizme poput cesije, kompenzacije i angažovanja povezanih firmi. Moguće je i da dobavljači trenutno trpe kašnjenja u plaćanju, računajući na buduću deblokadu računa. Ovakva praksa nije neuobičajena u javnim preduzećima sa strateškom ulogom u energetskom sistemu.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.