Foto: Pixabay
04.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Nezavisne novine
Prethodno odbijeni prijedlog predviđao je da sat parkinga u nultoj i prvoj zoni košta dvije konvertibilne marke.
Nakon što gradski parlament Banja Luke nije podržao prijedlog prema kojem bi naplata parkinga ostala u nadležnosti Odjeljenja za komunalnu policiju, skupštinska većina predvođena SNSD-om iznijela je inicijativu za osnivanje posebnog komunalnog preduzeća koje bi preuzelo ovu djelatnost. Ovakav prijedlog izazvao je protivljenje gradonačelnika Draška Stanivukovića i njegovih stranačkih saradnika, pišu "Nezavisne novine".
Prethodno odbijeni prijedlog predviđao je da sat parkinga u nultoj i prvoj zoni košta dvije konvertibilne marke, u drugoj zoni jednu KM, dok bi cjelodnevna karta iznosila sedam, odnosno pet maraka, zavisno od zone. Naplatu je trebao vršiti grad, uz mogućnost da se upravljanje parkiralištima povjeri i drugim pravnim ili fizičkim licima ukoliko to bude ocijenjeno opravdanim.
Podsjetimo, Ustavni sud Republike Srpske je prije šest mjeseci utvrdio da pravilnik kojim se uređivala naplata parkiranja u Banjaluci nije u skladu sa Ustavom, kao ni sa zakonima o lokalnoj samoupravi i komunalnim djelatnostima. Na osnovu te odluke, predsjednik Skupštine grada, Ljubo Ninković, smatra da Odjeljenje za komunalnu policiju ne može vršiti ovu uslugu, te da bi formiranje javnog preduzeća bilo zakonski prihvatljivo rješenje.
"Zakon dozvoljava osnivanje javnog komunalnog preduzeća ili povjeravanje djelatnosti postojećem komunalnom subjektu. Ne želimo da se naplata prepusti privatnim firmama, već da grad sam preuzme kontrolu kroz novo preduzeće, uz zadržavanje postojećeg kadra", rekao je Ninković, dodavši da je Ustavni sud potvrdio da prijedlog gradonačelnika nije u skladu sa pravnim okvirom.
Gradonačelnik Stanivuković, međutim, smatra da se time nepotrebno komplikuje sistem i opterećuje budžet građana. Istakao je da bi novo preduzeće podrazumijevalo dodatne funkcije poput direktora, računovodstva, pravne službe i drugih troškova koji bi, prema njegovim riječima, dostigli milion maraka godišnje.
"Ako idemo tim putem, onda bi svaka od 50 opština u RS trebala formirati svoje preduzeće, što bi dovelo do širenja administracije bez stvarne potrebe", upozorio je Stanivuković.
Dragan Lukač, šef Kluba odbornika SNSD-a, najavio je da će skupštinska većina uputiti gradonačelniku zvaničan prijedlog za osnivanje javnog preduzeća, izražavajući nadu da će isti naići na razumijevanje. Ukazao je na hitnost rješavanja ovog pitanja, posebno nakon ukidanja pravilnika i zatvaranja šest parkinga, što je, kako tvrdi, uzrokovalo haotično parkiranje širom grada.
Ninković je naglasio da zakon omogućava fleksibilan pristup različitim lokalnim zajednicama, jer, kako kaže, nije isto upravljati parking prostorom u Banjaluci, koja ima između 1.500 i 2.000 mjesta, i u manjim opštinama sa znatno manjim kapacitetima.
Na pitanje o troškovima osnivanja, odgovorio je da trenutno ne zna koliki bi oni bili, ali smatra da je važno procijeniti dugoročne koristi koje bi novo preduzeće moglo donijeti.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.