radin los rosale

07.04.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

KRIVICA SISTEMA ILI MENADŽMENTA?

Minimalna plata zatvorila vrata mostarskog RadIN-a: Otkaz za 19 osoba s invaliditetom

Socijalno preduzeće "RadIN" d.o.o. iz Mostara, koje je od 2017. godine zapošljavalo osobe s invaliditetom, zatvoreno je krajem marta.

Socijalno preduzeće "RadIN" d.o.o. iz Mostara, koje je od 2017. godine zapošljavalo osobe s invaliditetom, zatvoreno je krajem marta, a svi radnici – njih 21, među kojima 19 osoba s invaliditetom – završili su na evidenciji biroa.

Osnivač preduzeća, Udruženje mladih "Ružičnjak – Los Rosales", navodi da je ključni razlog zatvaranja bila nemogućnost ispunjavanja novih zakonskih obaveza vezanih za minimalnu platu.

"Kada je plata bila 624 KM, mi smo se nekako snalazili, uz pomoć donatora i refundacija koje smo dobijali od Fonda. Ali kada je minimalac povećan na 1.000 KM, postalo je neodrživo. Naši radnici, od kojih su mnogi sa 80, 90, pa i 100 posto invaliditeta, jednostavno ne mogu zaraditi taj iznos", kazala je Jasna Rebac, predsjednica Udruženja "Ružičnjak", ističući da su pokušavali tražiti izuzeće iz odluke Vlade FBiH, ali bezuspješno.

Rebac naglašava da su tokom godina dobijali redovne refundacije od Federalnog fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom – puni iznos doprinosa i 30% subvencije neto plate za osobe s invaliditetom – no ta sredstva nisu bila dovoljna da pokriju novi nivo plata.

"Računica je jasna – za 21 radnika treba mjesečno obezbijediti 21.000 KM neto za plate. Naši radnici to ne mogu sami iznijeti, a država nas tretira kao svako drugo d.o.o. preduzeće", kaže Rebac.

ŽULJEVIĆ: "MINIMALNA PLATA NEMA NIKAKVE VEZE SA GAŠENJEM RADIN-A!"​

O ovom slučaju oglasio se i Aner Žuljević, delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH (SDP), koji tvrdi da odluka o zatvaranju nije posljedica vladine politike o minimalnoj plati, već isključivo odluka menadžmenta.

"Minimalna plata nema nikakve veze sa gašenjem preduzeća RadIN, jer država refundira kompletnu razliku! Ključno je pitanje zašto se neko odlučio da zatvori radionicu, iako je država stvorila pretpostavke za podizanje plate osobama sa invaliditetom? Svako invalidsko preduzeće ima pravo na kompletnu refundaciju doprinosa za sve osobe sa invaliditetom, bez obzira na visinu isplaćene plate!", poručio je u svojoj javnoj objavi.

radin

Žuljević je dodatno pojasnio strukturu finansijske podrške koju je preduzeće primilo:

Udruženje Ružičnjak-Los Rosales je osnivač invalidskog preduzeća RadIN d.o.o. Mostar, koje je osnovano 2018. godine. Ovom preduzeću je od osnivanja Fond za zapošljavanje i održivost zaposlenosti osoba sa invaliditetom ukupno isplatio 1.354.183,34 KM, i to:

– 299.459,11 KM za novčane stimulanse i programe za održivost zaposlenosti,

– 1.054.724,23 KM za refundaciju kompletnih doprinosa za sve radnike, plus dodatno subvenciju neto plate za sve osobe sa invaliditetom u iznosu od 30% od prosječno isplaćene plate u FBiH.

- Zadnja refundacija + subvencija za RadIN d.o.o. u iznosu od 23.988,19 KM je isplaćena za februar.

"Svaka zaštitna radionica ima pravo na refundaciju kompletnih doprinosa za sve radnike (bez obzira na visinu plate), plus subvenciju neto plate za sve osobe sa invaliditetom u iznosu od 30% od prosječno isplaćene plate u FBiH.", kazao je.

Prema njegovim riječima, država je osigurala sve preduslove da invalidska preduzeća mogu ispuniti nove obaveze, i stoga smatra da odluka o zatvaranju leži isključivo na menadžmentu firme.

Inače, mostarski RadIN je 2023. godine imalo prihod od 295.417 KM, dok je 2022. godine prihodovalo 304.951 KM.

UDRUŽENJE "RUŽIČNJAK" I DALJE AKTIVNO

Uprkos zatvaranju preduzeća "RadIN“, iz Udruženja "Ružičnjak – Los Rosales" poručuju da njihovo djelovanje nije prestalo.

"Želimo razjasniti da nije došlo do gašenja Udruženja. Naše nevladino, nepolitičko i neprofitno udruženje i dalje djeluje i provodi projekte koji imaju za cilj poboljšanje kvaliteta života osoba s invaliditetom," navode iz Udruženja.

U međuvremenu, 19 bivših radnika sa invaliditetom, koji su uz pomoć CNC mašina izrađivali suvenire i radili u restoranu "Lonato", ostali su bez zaposlenja i svakodnevne rutine koja im je značila mnogo više od same plate.

"Možda smo mogli ostaviti njih pet, kao što su u Tuzli uradili, ali nismo imali srca birati. Kako odlučiti kojih 14 da ide kući, a pet da ostane? Nama su svi isti", poručila je Rebac.

S.B.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI