carine

10.04.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

EKONOMSKI IZAZOVI

Privredna komora BPK upozorava: Američke carine mogu dovesti do pada proizvodnje

BPK je direktno u ovoj godini kupcima isporučio robe i usluge u vrijednosti 322 miliona maraka.

Za izvozno orijentisan Bosanskopodrinjski kanton (BPK) na čijoj je listi Amerika drugi najvažniji kupac, odmah poslije Njemačke, carine koje je uveo američki predsjednik Donald Tramp bi mogle itekako ostaviti traga - upozorili su iz Kantonalne privredne komore.

Novi set američkih carina stupio je na snagu u ponoć za više od 60 zemalja širom svijeta, a tarifa za Bosnu i Hercegovinu je 34 posto.

Predsjednik Privredne komore BPK Goražde Dževad Terović podsjeća da su robe i usluge iz BPK u prošloj godini izvezene u 68 država svijeta, uvezene iz 36 što, po njegovim riječima, znači da će sve ekonomije pogođene diferenciranim Trampovim carinama ostaviti određene negativne posljedice i po dio koji u vanjskotrgovinskoj razmjeni pripada ovom kantonu.

BPK je direktno u ovoj godini kupcima isporučio robe i usluge u vrijednosti 322 miliona maraka. U SAD je izvezeno 60 miliona maraka što je 18 posto ukupnog izvoza, a iz SAD u BPK je uvezeno je 2,9 miliona, čime je ostvaren najveći indeks pokrivenosti.

"Primjera radi, nemoguće je da se pad ili ove carine ne odraze posebno na našu namjensku industriju koja je dominantna u našim prerađivačkim kapacitetima, a uz ostale takve proizvođače koji koriste naše proizvode, uticaće možda i značajnije nego ovaj direktni problem saradnje s njima", istakao je Terović.

U Privrednoj komori su posebno zabrinuti kako će se to odraziti na kapacitete u BPK koji su oslonjeni na automobilsku industriju, jer se, kako su istakli, mogu očekivati značajni poremećaji obima proizvodnje.

"Sve to ostaviće traga i na kanton u cjelini, posebno ako se u obzir uzmu i podaci o tendenciji pada broja zaposlenih u prvom kvartalu ove godine. Mi raspolažemo podacima da je zaposleno 159 ljudi manje, a to su podaci Porezne uprave FBiH koje dobijamo svaki mjesec. To praktično znači da su nam nestala tri srednja preduzeća", naveo je Terović.

Poremećaji koji bi tek mogli nastati odlukom SAD mogli bi imati još dalekosežnije negativne posljedice, ali Terović lično smatra kako su privredni subjekti u BPK dobro organizovani i da će uspjeti iznaći nova tržišta.

"U ovom trenutku drugog tržišta nema. Sljedeće je pad obima proizvodnje, otpuštanje radnika, smanjenje socijalnog standarda i slično. Imali smo dosad, a nadamo se i dalje da ćemo imati zdravu izvozno orijentisanu privredu uprkos vrlo složenim okolnostima", zaključuje Terović.

Ističe da je komora već uputila konkretne prijedloge Vladi BPK o koracima koje treba poduzimati kako bi se ublažile očekivane negativne posljedice američkih carina.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI