paketići

10.04.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

Rast troškova u Općini Novo Sarajevo

Smjena vlasti, ali tender isti: Kako su novogodišnji paketići postali skromniji, a skuplji

Iako je Nova godina tek za osam mjeseci, Općina Novo Sarajevo je već pokrenula tender za nabavku novogodišnjih paketića.

Iako je Nova godina tek za osam mjeseci, Općina Novo Sarajevo je već pokrenula tender za nabavku novogodišnjih paketića za djecu predškolskih ustanova s područja općine.

Prema dokumentaciji objavljenoj 10. aprila 2025. godine, predviđena je isporuka ukupno 2.450 paketića, s ukupnom vrijednošću od 38.461,54 KM bez PDV-a, odnosno 45.000,00 KM s PDV-om, javlja Akta.ba.

Jednostavnom podjelom ukupne vrijednosti bez PDV-a sa brojem paketića dolazimo do cijene od 15,70 KM. Svaki paketić, dosta skromniji nego ranijih godina, sadrži 10 proizvoda, pažljivo odabranih kako bi zadovoljili i nutritivne i zabavne potrebe djece:

  • biskvit s želeom od narandže i čokoladnim preljevom,

  • flips s udjelom kikirikija od najmanje 28%,

  • ekstrudirani žitni proizvod s kakaom i medom,

  • sok od jabuke i narandže u plastičnoj ambalaži (330 ml),

  • dvije vrste keksa s dodacima vitamina,

  • čokoladu s mliječnim punjenjem i lješnjakom,

  • klasičnu čokoladu u dekorativnoj kesici,

  • bojanku za dječake i djevojčice,

  • te univerzalnu kartonsku kutiju s prazničnim dizajnom i logom Općine Novo Sarajevo.

sadržaj paketića

Sadržaj paketića naveden u tenderskoj dokumentaciji

Inflacija vs. budžetska disciplina

Ovakva proaktivnost u javnim nabavkama nije novost, ali pažnju privlači konzistentna vrijednost tendera u posljednje tri godine, te velika razlika sadržaja, broja paketića i ukupne cijene u odnosu na 2020. godinu.

Zanimljivo je primijetiti da je vrijednost tendera za ovu nabavku identična kao i 2023. i 2024. godine.

U poređenju s pandemijskom 2020. godinom u vrijeme mandata Nedžada Koldže, kada je tender iznosio svega 17.094,02 KM. Također, paketići iz 2020. godine bili su znatno bogatiji – čak 14 artikala, uključujući jaje iznenađenja s igračkom, bosanski lokum s kokosom, balone (paket od 20 komada), čokoladne novčiće, flips s čokoladom, tražni kolač, i drugo.

Današnja cifra gotovo je dvostruko veća, što ukazuje na dugoročni trend rasta troškova, ekonomske turbulencije i inflatorne pritiske koji su obilježili period od pandemije do danas.

tenderi

2021. vs. 2025: Više paketića, drastično više novca, manje sadržaja

Upoređujući brojke sa godinom poslije dolazimo do podataka:

  • 2021.: 2.200 paketića za 25.641,02 KM (bez PDV-a)

  • 2025.: 2.450 paketića za 38.461,54 KM (bez PDV-a)

Ako posmatramo samo razliku (250 dodatnih paketića), vidimo da je tih dodatnih 250 koštalo čak 12.820,52 KM više nego 2021. godine. To znači da je "cijena" dodatnog paketića zapravo 51,28 KM.

Dakle, razlika po svakom dodatnom paketiću iznosi preko 50 KM, što je gotovo trostruko više od realne cijene jednog paketića (koja iznosi oko 15,70 KM bez PDV-a).

Ko isporučuje paketiće?

Pregled prethodnih realizacija tendera na portalu Akta.ba pokazuje da su najčešći izvođači Penny Plus, poznati trgovački lanac s velikim asortimanom prehrambenih i neprehrambenih artikala, te Defter d.o.o., firma čija je primarna djelatnost trgovina kancelarijskim i promotivnim materijalom – što izaziva dodatna pitanja o relevantnosti i iskustvu u segmentu dječjih prehrambenih proizvoda.

paketići

Tradicionalna praksa i rana priprema

Inače, nabavka novogodišnjih paketića u aprilu već je postala svojevrsna tradicija u Općini Novo Sarajevo, što pokazuje i pregled ranijih objava tendera. U prethodnim godinama, tenderski postupci su najčešće pokretani tokom proljeća, čime se osigurava dovoljno vremena za provedbu i distribuciju bez zastoja.

Podsjetimo, mandat bivšeg načelnika Hasana Tanovića trajao je od decembra 2020. do 2024. godine, a početkom 2025. na čelo općine dolazi nova načelnica Benjamina Karić.

Ipak, promjena rukovodstva nije donijela promjene u pristupu – cijene su ostale identične treću godinu zaredom, a tender se raspisuje po istoj formuli. U međuvremenu, broj artikala koji djeca s nestrpljenjem i radošću očekuju je pao u odnosu na 2020., a ukupni trošak narastao za preko 50 posto. Ostaje pitanje – da li se "naslijeđeni" tenderi trebaju samo nastavljati, ili ih treba preispitati?

S.B.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI