14.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Registar emisija i informacioni sistem zagađivača, baziran na GIS tehnologiji, predstavlja ključni korak ka unapređenju kvaliteta zraka.
Registar emisija i informacioni sistem zagađivača, baziran na GIS tehnologiji, koji je danas prezentiran, predstavlja ključni korak ka unapređenju kvaliteta zraka i postizanju klimatske neutralnosti u Kantonu Sarajevo.
Kako je rečeno, novorazvijeni digitalni alat prvi put omogućava sistematski uvid u sve izvore emisija i njihov prostorni prikaz na području Kantona Sarajevo.
Ovaj projekt je originalan u okviru Bosne i Hercegovine, jer po prvi put uvodi potpuno digitaliziran, precizan i sveobuhvatan sistem za praćenje godišnjih emisija u zrak, što ga stavlja u ravnopravan položaj s naprednijim evropskim gradovima.
Projekt se nadovezuje na ranije projekte energetske efikasnosti, mapiranja sistema grijanja i pripreme Strategije za ograničenje uglja, čime se osigurava kontinuitet i sinergija između različitih razvojnih planova i planova zaštite okoliša u Kantonu Sarajevo.
PRAKTIČAN ALAT ZA PLANIRANJE I DONOŠENJE MJERA
Pomoćnica ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, Zijada Krvavac, podsjetila je da je Registar emisija i informacioni sistem zagađivača zakonska obaveza.
" Da bi se moglo uspješno boriti s određenim problemom, odnosno izdvajati sredstva za poboljšanje kvaliteta zraka, onda treba mjeriti, identifikovati, razumjeti problem, upravljati i onda raditi implementaciju mjere", naglasila je Krvavac.
Novi Registar emisija i karta kategorizacije kvaliteta zraka će biti veoma važan ulazni podatak za sve buduće planove i strategije – od prostornog planiranja, energetike, saobraćaja, pa do zdravstva i drugih oblasti.
Raduška Cupać iz Sektora za energiju i zaštitu životne sredine UNDP u BiH ističe da ovaj Registar po prvi put daje sveobuhvatan i transparentan pregled izvora zagađivača u Kantonu Sarajevo.
"Osim političkih, stručnih, velikih infrastrukturnih odluka, on će pomoći svima nama, običnim građanima, da donosimo neke male odluke koje će doprinijeti poboljšanju kvaliteta zraka, poboljšanju zaštite životne sredine, i onda svi mi, kad te male aktivnosti poduzmemo, one će zaista u jednom trenutku postati velike", istakla je Cupać.
DOSTUPNOST PODATAKA I UKLJUČIVANJE JAVNOSTI
Uz podršku Švedske, Kanton Sarajevo sada poduzima pionirske korake u digitalizaciji okolišnih podataka i oni će biti dostupni javnosti. Prema mišljenju Birgitte Jansson, zamjenice šefa odjela za razvojnu saradnju Ambasade Švedske u BiH, to će osnažiti i donosioce odluka i građane, odnosno dati im alate da se bore protiv zagađenja zraka.
"Ova aktivnost će pomoći u identifikaciji najvećih emitera, i također će pomoći u planiranju konkretnih akcija što uključuje i buduća ulaganja kako bi se poboljšala kvaliteta zraka", poručila je Jansson.
Pored izrade detaljnog Registra emisija, izrađene su i karte rasprostiranja ovih emisija za najvažnije zagađivače kao što su lebdeće čestice (PM10), sumpor-dioksid (SO₂) i azotni oksid (NOₓ), čime su se stvorili preduslovi za identifikaciju područja prekomjerne zagađenosti zraka.
Iako Kanton Sarajevo ima jednu od najrazvijenijih mreža za monitoring kvaliteta zraka u okruženju, izradom karata rasprostiranja sada će biti poznato kakvo je stanje kvaliteta zraka na cijelom području Kantona.
U narednih mjesec dana, informacioni sistem će biti javno dostupan putem digitalne platforme koja omogućava prikaz prostornih i statističkih podataka o emisijama po vrsti izvora i njihovim količinama.
Ovo će značajno doprinijeti transparentnosti, jer će građani, institucije i mediji imati neposredan uvid u podatke o emisijama. Time se jača i odgovornost svih zainteresiranih strana, jer podaci o emisijama postaju vidljivi i uporedivi.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.