15.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Svijet, potpuno je jasno, ulazi u novu političku i ekonomsku dinamiku.
Svijet, potpuno je jasno, ulazi u novu političku i ekonomsku dinamiku. Događaji i pozicioniranje u narednim mjesecima mogli bi odrediti sudbine ekonomija za naredna desetljeća.
Vodeće svjetske ekonomske institucije, kao i pojedinci, iznose upozoravajuće prognoze. Dr. Ira Kalish iz Deloittea smatra da "uvođenja tarifa može značajno poremetiti globalnu trgovinu". Izvjesno je, navodi, da će cijene uvoza porasti. I glavni ekonomista Svjetske banke, Indermot Gill, iznosi slične stavove, upozoravajući da bi globalni rast, usred aktualnih kriza, mogao biti nedovoljan za održivi razvoj. Gill upozorava da bi protekcionističke mjere, poput tarifa, mogle dodatno usporiti trgovinu i kapitalne tokove, posebno u zemljama u razvoju. Slična upozorenja stižu i iz Svjetskog ekonomskog foruma - Globalna ekonomija je "pod značajnim pritiskom", s najslabijim izgledima za rast u desetljećima.
Svaka kriza je prilika - pozicioniranje BiH
Ekonomija je poput organizma - Teži preživljavanju, rastu i razvoju. Zato niti jedna kriza u historiji nije značila kraj, već prilagođavanje novim okolnostima. U aktualnim globalnim izazovima tražit će se prilike. Ona tržišta koja ih ponude potvrdit će pravilo da je svaka kriza za neke prilika. A gdje leže prilike, posebno za mala tržišta, poput bosanskohercegovačkog? Pogled iznutra je možda pesimističan, ali pogledajmo kakve mogućnosti se vide kada se pogleda "odozgo". Kalish sugerira da bi male ekonomije, uključujući BiH, mogle iskoristiti preusmjeravanje investicija iz većih tržišta pogođenih tarifama. Gillova analiza ukazuje da projekti koji naglašavaju održivost i globalnu povezanost, mogu pomoći u privlačenju investicija. Vodeći stručnjaci MMFa savjetuju kreiranje platformi koje mogu privući investicije i iz ekonomija koje se sukobljavaju. Posebna prilika, smatraju u Goldman Sachsu, su očekivana preusmjeravanja lanaca snabdijevanja u područja manje pogođena teretima tarifa.
WTC Sarajevo - Prednost za bosanskohercegovačku privredu u ključnom trenutku
Činjenica da su Bosna i Hercegovina i Sarajevo, prvi u regiji, osigurali dolazak na tržište najmoćnijeg američkog privrednog brenda - WTC, predstavlja ogromnu komparativnu prednost. BiH, kao zemlja izvan glavnih trgovinskih sukoba, može se, upravo posredstvom WTC mreže, pozicionirati kao atraktivna destinacija za investitore koji traže alternativne lokacije za ulaganja, posebno iz SAD-a i EU-a, ali i sa istoka. U kontekstu američke administracije koja promovira "ekonomski suverenizam", BiH može iskoristiti gotovo neutralni status i blizinu EU tržišta kako bi privukla američke kompanije koje žele zaobići visoke EU carine. Tako je u teoriji. U praksi je potrebna vizija, strategija i alati za provođenje mjera koje dovode do ostvarivanja ciljeva. Dakle, nakon dijagnoze potrebno je primjeniti najsvrsishodniju terapiju. A ona je tu…
Podrška WTC-u Sarajevo je podrška domaćoj privredi i jačanju veza sa SAD-im
Uoči globalne krize, koju sada analiziraju vodeći svjetski ekonomski stručnjaci, domaćoj javnosti je predstavljen dolazak WTC-a. Sada je potrebno uzeti ‘lijek’, koji svakako nije gorak i užurbano početi koristiti potencijale koje nudi punopravno članstvo u Asocijaciji WTC. Na značaj bliske ekonomske saradnje sa SAD-om ranije su ukazivali privrednici i njihove asocijacije. Sada to počinje uviđati i sve veći broj političara. Sada je jasnije nego ikada - WTC Sarajevo je projekt koji može produbiti ekonomske veze s američkom administracijom.
WTC Sarajevo omogućava BiH pristup globalnoj mreži World Trade Centers Association (WTCA), koja obuhvaća preko 300 centara u 90 zemalja. Ova mreža olakšava povezivanje domaćih kompanija s međunarodnim partnerima, što je u ovom periodu posebno važno.
BiH, također, može iskoristiti WTC platformu za pojačan izvoz, odnosno plasman svojih proizvoda na manje pogođena tržišta. WTC-ov Business Club i usluge umrežavanja nesumnjivo će pomoći domaćim firmama da pronađu nove kupce i smanje ovisnost o tradicionalnim tržištima, ali i modernizaciju privrede kroz održive prakse, što je ključno u uvjetima globalne trgovinske nesigurnosti.
I, jedan od najvažnijih benefita u vremenu nadmetanja malih tržišta koje neminovno slijedi, WTC-ova planirana investicijska konferencija dodatno može učvrstiti Sarajevo kao središte regionalnih poslovnih aktivnosti.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.