18.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Prema navodima stranke, sporne su četiri uredbe koje su se odnosile na isplatu pomoći zaposlenim od strane poslodavaca.
Nova penzionerska/umirovljenička stranka Tuzla saopćila je da je Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv niza zvaničnika i tijela Federacije BiH, uključujući premijera FBiH Nermina Nikšića, ministra finansija Tonija Kraljevića, ministra zdravstva Nediljka Rimca, članove Udruženja poslodavaca FBiH, rukovodioce zavoda i nepoznate osobe (N.N. lica).
Kako navodi Stranka, prijava se odnosi na:
Prema navodima stranke, sporne su četiri uredbe koje su se odnosile na isplatu pomoći zaposlenim od strane poslodavaca.
Stranka tvrdi da su premijer, ministri i Upravni odbor Udruženja poslodavaca FBiH morali znati da nisu nadležni za donošenje uredbi sa zakonskom snagom u mirnodopskim uslovima, te da su time:
Svjesno izbjegnute propisane zakonske procedure, uključujući član 48. stav 2, te članove 81, 82. i 83. Pravila i postupka za izradu zakona i drugih propisa FBiH,
Postupali suprotno Amandmanu IVB3.9. Ustava FBiH i članu 18. Zakona o Vladi FBiH.
Optužbe protiv ministra finansija
Posebno se izdvaja optužba protiv ministra finansija Tonija Kraljevića, koji je, kako tvrde iz Stranke, nezakonito donio dopunu Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak. U dopuni je u članu 10. stav 1. uveo alineje „e“ i „f“, kojima su sporne uredbe podvedene pod “prihode koji ne ulaze u dohodak od nesamostalne djelatnosti”, čime ih je označio kao neoporezive.
Prema tvrdnjama iz prijave, na ovaj način je budžetu Federacije BiH nanesena šteta od milijardu maraka.
Period isplata i posljedice
Pomoći su isplaćivane zaposlenima u firmama, javnim preduzećima i ustanovama u 2023. i 2024. godini, uključujući rukovodioce zavoda, do iznosa od 5.288 KM.
Omogućeno je da se do 31.07.2025. mjesečno isplaćuje do 450 KM, što ukupno, za period od 01.01.2024. do 31.07.2025, može iznositi i do 8.438 KM po zaposlenom.
Stranka tvrdi da su tim uredbama namjerno izbjegnute zakonske obaveze uplate doprinosa za PIO i zdravstveno osiguranje, kao i porez na dohodak, što direktno krši Zakon o doprinosima i Zakon o dohotku FBiH.
"To je čin svjesnog slabljenja i urušavanja fondova penzijsko-invalidskog i zdravstvenog osiguranja FBiH, te onemogućavanja optimalnih prava korisnika tih fondova. Drugim riječima, mirovine su manje, a liječenje građana oskudnije", navodi se u saopćenju Nove penzionersko/umirovljeničke stranke Tuzla.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.