elektroprivreda

21.04.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: BHRT

PROBLEMI U ENERGETICI

Uvoz struje, gubici i dugovanja: Da li prijeti kolaps Elektroprivrede RS?

Da je Elektroprivreda u gubicima, zbog niza faktora i da su potrebna nova kreditna zaduženja,potvrdio je i direktor ovog preduzeća.

Elektroprivreda Republike Srpske duguje 54 miliona maraka Elektroprijenosu Bosne i Hercegovine, zbog čega im je zaprijećeno da će povući bankovnu garanciju i time blokirati to preduzeće. Nezvanične su ovo informacije koje su se pojavile u medijima u Republici Srpskoj, prije nekoliko dana. Da je Elektroprivreda u gubicima, zbog niza faktora i da su potrebna nova kreditna zaduženja,potvrdio je i direktor ovog preduzeća. Pojedini mediji, navode da će do indirektnog poskupljenja struje ipak doći.

Prethodnih dana u medijima se pojavila nezvanična informacija da će Elektroprenos BiH blokirati račun Elektroprivredi RS-a zbog neizmirene tri rate koje ukupno iznose 54 miliona maraka. Iako smo poslali upit u Elektroprenos, ni nakon nekoliko dana nismo dobili odgovor, piše BHRT.

Da je Elektroprivreda Republike Srpske u velikim gubicima i da je potrebno kreditno zaduženje kako bi se ispeglale obaveze, potvrdio je direktor ovog holdinga.

"Mi ćemo pribjeći kredinom aranžmanu gdje će nam Vlada Republike Srpske pomoći sa garancijom i da mi ispeglamo dugove. dalje ćemo lako, jer postoji kapacitet da ove minuse smanjimo boljim upravljanjem, racionalizacijom troškova u delektranama i analizom stanja u rudnicima", rekao je Luka Petrović, direktor Elektroprivrede RS.

Novih 60 miliona maraka kredita, tvrde pojedini mediji, bilo je nemoguće bez vladine garancije, jer je u proteklih nekoliko mjeseci Elektroprivreda od banaka pozajmila oko 110 miliona maraka za uvoz struje, zbog loše hidrološke situacije i stanja u rudnicima. Dok vlast tvrdi da poskupljenja struje neće biti, navodno bi moglo doći do promjene praga za potrošnju struje.

"Ono što ja znam da će se desiti da će se pragovi za potrošnju smanjivati, oni su 500 sada, zadnja tarifa je 1500, smanjicvaće se, pa će dfomaćinstva sa najmanjom potrošnjom biti prinuđena da uđu u skuplčju tarifu, pa će oni na jedan indirektan način plasirati poskupljenje građanima", kazao je Dejan Tovilović, novinar Capitala.

Ekonomisti kažu da je nejasno kako smo od izvoznika došli do statusa uvoznika struje, bez obzira na priče o lošoj hidrološkoj situaciji.

"Zaista mislim da je potrebno da uše ekspoerstka ekipa koja će detektovati problem, jer imamo skupu proizbvodnuj elektranama, a mi u cijeloj priči niti saniramo postojeće kapacitete, a moramo to, u ugljeviku nema na vidiku rješavanja problema,. pa smo od preduzeća koje je punilo budžet doveli u vrlo tešku situaciju", rekao je Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

Direktor Elektroprivrede pravda gubitke velikom cijenom uvezene struje koju su oni onda prodavali građanima po značajno nižim cijenama, pa se razlika morala nadoknaditi kreditnim aranžmanima, a posebno ističe da nijedna investicija u nove kapacitet nije prekinuta.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI