Foto: Akta.ba
25.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
U organizaciji Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH, u toku je privredna misija kompanija iz Bosne i Hercegovine na Kosovu.
U organizaciji Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH, u toku je privredna misija kompanija iz Bosne i Hercegovine na Kosovu s ciljem jačanja regionalne saradnje, razmjene iskustava i otvaranja novih poslovnih prilika između dvije zemlje.
Tokom ove posjete, više od 40 kompanija iz različitih sektora bh. privrede imat će priliku priliku predstaviti svoje proizvode i usluge, te ostvariti kontakte sa potencijalnim partnerima iz Kosova. Misija uključuje i niz poslovnih susreta (B2B), tematskih panela i institucionalnih sastanaka.
Dan je započeo svečanim prijemom u Uredu premijera Kosova, gdje su delegaciju srdačno dočekali premijer Albin Kurti i zamjenica premijera Emilja Rexhepi, ističući važnost jačanja međusobnih privrednih odnosa i regionalne saradnje.
Tokom prijema, premijer Albin Kurti podijelio je ključne informacije o ekonomskim politikama Kosova koje imaju za cilj stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta i privlačenje investicija.
Istaknuo je da na Kosovu nema poreza na dividendu, nema poreza na izvoz, dok je najviša stopa poreza svega 10%, što čini kosovski sistem jednim od najkonkurentnijih u regiji.
Premijer je naglasio i značaj državne podrške proizvodnom sektoru, ističući da država potiče domaće proizvođače sa subvencijama i do 20%, koje su već isplaćene velikom broju privrednika.
Naglasio je transformaciju javnog sektora, snažnu podršku IT industriji i saradnju s dijasporom kao ključne stubove privrednog napretka Kosova.
Tokom sastanka, premijer Kurti predstavio je strategiju ekonomskog razvoja Kosova, naglašavajući uspjehe u reformi javnog sektora i stvaranju konkurentnog poslovnog ambijenta. Istakao je da Kosovo trenutno ima 17 centralnih javnih preduzeća, te da je do prije četiri godine samo njih dvije poslovalo bez gubitaka, dok ih danas devet posluje pozitivno.
"AUSBILDUNG" MODEL STRUČNOG OBRAZOVANJA
"Želimo dokazati da za liberalizaciju tržišta ne moraš prodavati sve javne usluge i javna preduzeća. Javna i privatna preduzeća mogu biti konkurentna, ali i komplementarna", naglasio je Kurti.
Jedan od ključnih koraka u daljoj reformi biće osnivanje suverenog fonda koji će objediniti sva javna preduzeća pod jednim krovom. Ovaj fond će upravljati i s oko 30.000 hektara zemljišta, s ciljem njegove zaštite od nekontrolisane urbanizacije.
"Dobro je kada ljudi imaju stanove, ali bolje je kada imaju fabrike. To je izazov kojem ćemo se posvetiti u narednom periodu", dodao je premijer.
Kurti je posebno naglasio rast sektora informacionih tehnologija, koji bilježi najbolje rezultate u ekonomiji Kosova. Uz to, naveo je važnost saradnje mladih iz Bosne i Hercegovine i Kosova u oblasti digitalnih usluga, gdje postoji potencijal za zajedničko djelovanje u okviru evropskog tržišta.
Foto: Akta.ba
Govoreći o dijaspori, premijer je istaknuo da ona čini ključnu komponentu kosovske ekonomije – čak 20% bruto nacionalnog dohotka dolazi iz doznaka dijaspore. Dodao je da Kosovo aktivno uči iz iskustava dijaspore i radi na uvođenju njemačkog “ausbildung” modela stručnog obrazovanja kako bi ojačalo vezu između obrazovanja i tržišta rada, po uzoru na sistem u zemljama njemačkog govornog područja, čime se nastoji ojačati veza između obrazovanja i tržišta rada.
Kurti je predstavio i prednosti članstva Kosova u EFTA sporazumu, kojim je omogućeno izvoženje i usluga, ne samo robe, na tržišta Norveške, Švicarske, Islanda i Lihtenštajna. Naglasio je da se time otvara novi prostor za kosovske privrednike, posebno u oblasti izvoza digitalnih usluga, što je prema njegovim riječima rezultat teških, ali uspješnih pregovora.
Zaključujući obraćanje, premijer je pozvao na češće međusobne posjete i organizaciju konferencija u gradovima obje zemlje, naglašavajući važnost direktne ljudske interakcije u jačanju odnosa.
IMAMO PREVIŠE GRANICA NA BALKANU
"Bez obzira na društvene mreže i tehnologiju, nijedna aplikacija ne može zamijeniti sastanak uživo – ne Facebook, nego face to face", poručio je Kurti, pozvavši građane Kosova i BiH da se međusobno više posjećuju i tako grade mostove razumijevanja i saradnje. Naglasio je da regionalno povezivanje treba prevazići i fizičke i mentalne granice:
"Imamo previše granica na Balkanu, ali još više mentalnih prepreka koje su rezultat ratova i destruktivnih politika. Posjećujmo jedni druge, jer to ima i kulturnu i privrednu vrijednost", zaključio je.
Među kompanijama koje se nalaze u privrednoj misiji su privredni subjekti iz cijele Bosne i Hercegovine, uključujući:
Proizvodne i inženjerske firme: INELEX DOO Sarajevo, DELING DOO Tuzla, AD HARBI d.o.o. Sarajevo, Plastex Gračanica, Prevent d.o.o. Srebrenica, MGV Gradnja DOO, Promo d.o.o. Donji Vakuf, Alternativa d.o.o. Sarajevo.
Transport i logistika: Centrotrans Sarajevo, Transagent Sarajevo.
Telekomunikacije i tehnologija: BH Telecom, MIBO Komunikacije d.o.o. Sarajevo.
Prehrambena i tekstilna industrija: Klas d.d. Sarajevo, Swity d.o.o. Gradačac, Alma Ras d.o.o. Olovo.
Ostale firme i institucije: Bosnaplast d.o.o. Bosanski Petrovac, ZEPS Zenica, UNIS TOK Kalesija, Eurokapija - Akta.ba kao i predstavnici institucija poput Ministarstva za privredu ZDK.
Ova privredna misija predstavlja važan korak ka unapređenju trgovinskih odnosa između BiH i Kosova. Cilj je bio ne samo predstaviti domaću privredu, već i otvoriti vrata konkretnim oblicima saradnje, izvozu, kao i zajedničkim projektima i ulaganjima.
Organizatori su istakli kako je odziv kompanija i interes iz obje zemlje jasan pokazatelj spremnosti privrednih aktera da grade mostove saradnje i doprinose ekonomskom razvoju regije.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.