25.04.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Federalna.ba
Nakon isteka roka za pregovore započinje faza mirenja (30 dana), koja predstavlja posljednji pokušaj da se postigne dogovor.
Pregovori između Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo i Vlade KS, koji su započeli 11. marta, ušli su u završnu fazu bez konkretnog rezultata. Danas, 25. aprila, ističe rok koji je Sindikat dao Vladi KS za dostavljanje konkretne ponude u vezi s novim kolektivnim ugovorom, piše Federalna.
Nakon isteka roka za pregovore započinje faza mirenja (30 dana), koja predstavlja posljednji pokušaj da se postigne dogovor između Sindikata zdravstvenih radnika i Vlade KS prije nego što se krene u organizaciju protesta i eventualni generalni štrajk.
Predstavnici Sindikata radnika u zdravstvu odbili su prijedlog ministra zdravstva Kantona Sarajevo Enisa Hasanovića da se radnicima u zdravstvu povećaju plate za pet posto. Sindikat je ocijenio ponudu Vlade kao „ponižavajuću“, jer 5% nije dovoljno da pokrije sve veće cijene troškova života.
Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk izjavio je u septembru prošle godine da Vlada KS nema namjeru iznositi novu ponudu prema Sindikatu. Napomenuo je da su ukupna povećanja plata zdravstenih radnika, u posljednje dvije i po godine, iznosila 89 miliona KM, na nivou jedne godine.
Podsjećamo da su zahtjevi Sindikata zdravstvenih radnika podrazumijevali: povećanje neto satnice, povećanje koeficijenta za radnike sa više od 10 godina iskustva, dodatke za noćni i praznični rad, te jednokratnu pomoć. Međutim, Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu, prethodno je izjavio da je Sindikat spreman pregovarati o prijedlogu i pristati na korigovane uslove.
Nezadovoljstvo radnika izaziva i izostanak razrješenja problema imenovanja generalnog direktora KCUS-a te nedostatak kadra.
Faza mirenja bit će posljednja prilika za pronalazak rješenja i sprečavanje protesta i drugih sindikalnih akcija koje su neminovne ukoliko se ne postigne dogovor. Zdravstveni radnici, usljed nezadovoljstva zbog neadekvatnih uslova, sve više idu za boljim poslovnim prilikama u inostranstvo. Ovakva situacija može rezultirati još većim gubitkom kvalifikovanih kadrova i destabilizacijom zdravstvenog sistema.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.