08.09.2015 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Sarajevski Institut za hidrotehniku sudjeluje u projektu "Sistem upravljanja napuštenom ribarskom opremom u jadranskoj regiji – DeFishGear", financiranog iz sredstava IPA Adriatic fonda.
U sklopu projekta "Sistem upravljanja napuštenom ribarskom opremom u jadranskoj regiji – DeFishGear", financiranog iz sredstava IPA Adriatic fonda, projektni partneri, Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita i Institut za hidrotehniku iz Sarajeva, proteklog su tjedna na području Kaštelanskog zaljeva i ribarske luke Vira na otoku Hvaru provodili snimanja promotivnog video materijala o održivom upravljanju napuštenom ribolovnom opremom u Jadranskom moru.
Napuštena ribolovna oprema u Jadranskom moru predstavlja prijetnju morskim organizmima (zaplitanje i ugibanje morskih vrsta), te ima negativan utjecaj na obalne zajednice i turizam. Konkretne pilot-akcije u sklopu DeFishGear projekta, u kojima je naglašena regionalna suradnja i razmjena stručnih tehnika i iskustava znanstvenika u jadranskoj regiji imaju za cilj osigurati održivo upravljanja morskim i priobalnim okolišem Jadranskog mora.
Tako je najnovija zajednička pilot-akcija u sklopu DeFishGear projekta okupila stručni tim od desetak znanstvenika i tehničkih stručnjaka obaju instituta iz Hrvatske i BiH koji su na području Splita, Kaštela i hvarskog akvatorija sproveli širok spektar aktivnosti koje su obuhvaćale razmjenu iskustava i znanja u cilju smanjenja otpada u morskom i priobalnom području.
Na području Kaštelanskog zaljeva i plaže Bačvice u Splitu promovirana je i primijenjena zajednička metodologija praćenja morskog mikro otpada u priobalju i na morskoj površini, sa posebnim naglaskom na mikroplastiku (plastični otpad veličine do 5 mm) koja, posebno zbog svojih neprimjetnih dimenzija, ima poguban utjecaj na žive organizme u moru.
U akciji su također sudjelovali ribari, neizostavna karika DeFishGear projekta, koji su zajedno sa Institutima iz Hrvatske i BiH zajednički promovirali i primijenili DeFishGear metodologiju uklanjanja morskog otpada (sortiranje otpada i odlaganje u odgovarajuće kontejnere) iz koćarskih lovina u sklopu njihovih redovnih ribolovnih aktivnosti.
Akcija se sprovela na području hvarskog akvatorija u suradnji sa koćaricom vlasnika Igora Novaka iz Hvara.
Na ovaj način su znanstvenici,tehnički stručnjaci, ribari i ostali sudionici pilot-akcije kroz istraživanje i promidžbu DeFishGear projektnih aktivnosti još jednom zajednički dali jasnu poruku: Jadranska obala i more – bez otpada!
Projekt "DeFishGear – Sistem upravljanja napuštenom ribarskom opremom u jadranskoj regiji", ima za cilj iznaći zajednički integralni pristup za smanjenje otpada u Jadranskom moru koji nastaje kao rezultat antropogenih aktivnosti, te osigurati održivo upravljanje morskim i priobalnim okolišem Jadranskog mora. Projekt financira EU kroz IPA jadranski program, a njegova ukupna vrijednost je 5.353.765 eura.
Aktivnosti na projektu implementira multidisciplinarni tim koji se sastoji od akademskih institucija, naučno-istraživačkih instituta, državnih i lokalnih organa vlasti i nevladinih organizacija iz svih sedam zemalja Jadranskog mora (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija).
Predviđeni period trajanja projekta je: 1. studeni 2013. – 31. ožujak 2016.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.