06.03.2023 |
Vijesti / REGIJA
Izvor: Beta
Kineski gigant u proizvodnji kućnih aparata Hisense etablirao se kao najveći slovenački izvoznik, značajno nadmašivši druge velike izvoznike.
Kineski gigant u proizvodnji kućnih aparata Hisense etablirao se kao najveći slovenački izvoznik, značajno nadmašivši druge velike izvoznike u zemlji poput Renaulta i nekoliko domaćih domaćih farmaceutskih kompanija.
Kada je 2018. kompanija Hisense kupila slovenačko Gorenje, malo ko je očekivao ovakve rezultate. U fabrici u Velenju danas se proizvode televizori, mašine za pranje sudova i frižideri a potražnja za njihovim proizvodima u Evropi stalno raste, navodi se u reportaži kineske televizije CGTN iz slovenačkog Velenja.
Hisense, kako prenosi Kineska medijska grupa (CMG), zauzima četiri odsto evropskog tržišta, ali kompanija je sebi postavila više ciljeve u bliskoj budućnosti.
"Evropa je veliko tržište sa mnogo potencijala. Naš cilj je da 2025. dostignemo 10 odsto tržišta u dva segmenta, da zaista postanemo brend drugog nivoa u Evropi", rekao je predsjednik evropskog ogranka kompanije Hisense Europe Jianmin Han.
Osnovano prije više od 70 godina u bivšoj Jugoslaviji, Gorenje je proizvodilo i izvozilo kućne aparate širom Evrope, ali su se prije pet godina, suočeni sa oštrom konkurencijom, našli pred teškom odlukom ili da se integrišu u veći sistem ili da krenu putem laganog ali i neizbježnog propadanja. Odlučili su da pozovu kineski Hisense da kupi Gorenje, navodi se u reprotaži.
Hisense je uspio da potencijalnu ekonomsku katastrofu i teret za slovenačku vladu pretvori u, kako neki kažu, ekonomsko čudo. Čak i skeptici priznaju da se ovo pokazalo kao uspješna priča, dodaje se.
Bivši ministar ekonomije, a sada profesor Matej Lahovnik nije podržavao prodaju Gorenja, ali je promijenio mišljenje i vjeruje da će akvizicija na kraju izgleda biti biti veoma uspješna.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.