požega

Foto: Tanjug

10.06.2024 |

Vijesti / REGIJA

Izvor: Tanjug

NEZADOVOLJSTVO

Malinari blokirali petlju u Požegi zbog početne otkupne cijene

Proizvođači maline koji su nezadovoljni početnom cijenom otkupa dogovorenom sa otkupljivačima, blokirali su jučer petlju na magistralnom putu u Požegi.

Proizvođači maline koji su nezadovoljni početnom cijenom otkupa dogovorenom sa otkupljivačima, blokirali su jučer petlju na magistralnom putu u Požegi na dva sata.

Predsjednik Udruženja proizvođača maline "Vilamet" Mileta Pilčević rekao je za Tanjug da su se odlučili na blokadu saobraćajnice u Arilju jer su nezadovoljni početnom otkupnom cijenom od 250 dinara.

Tvrdi da su na sastanku, na kojem su posredovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede i predložili početnu otkupnu cijenu od 250 dinara i učešće u izvoznoj cijeni u odnosu 60 - 40 odsto u korist proizvođača maline, učestvovali predstavnici udruženja koja nisu reprezentativna.

On tvrdi da cijenu od 250 dinara za kilogram maline nije prihvatilo nijedno udruženje proizvođača kao i većina hladnjačara.

Pilčević dodaje da malinari sada traže sastanak sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem.

"Nas dovode u negativan kontekst da smo bundžije. Mi smo udruženje primarnih proizvodjača i mi nismo protiv ministra poljoprivrede, niti Ministarstva, niti države. Mi drugu državu nemamo. Mi samo od ove države očekujemo pomoć", rekao je Pilčević.

Malinari traže da akontna cijena maline bude 350 dinara sa tendencijom rasta.

Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović rekao je juče da početna otkupna cijena maline iznosi 250 dinara po kilogramu, a ukoliko izvozna cijena premaši taj iznos dobit će dijeliti hladnjačari i poljoprivrednici u odnosu 40 prema 60 u korist poljoprivrednika.

Martinović je demantovao spekulacije da 31. maja nije postignut dogovor o početnoj cijeni maline na sastanku proizvođača, hladnjačara i predstavnika Vlade.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI