NIS

Foto: Ilustracija, nis.rs

28.03.2025 |

Vijesti / REGIJA

Izvor: Agencije

PRODUŽENJE ROKA

Očekuju se dodatna odlaganja sankcija NIS-u, najduže do 30 dana

Poslije promjene vlasničke strukture u NIS-u trebale bi biti skinute sankcije.

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da očekuje da će biti produžen rok za uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kao i da se može očekivati i više od 30 dana odlaganja, prenosi Dnevnik.rs.

''Bit će još odlaganja sankcija i to je dobro za Srbiju, ali ne možemo očekivati više od 30 dana jer je to birokratija. Oni (SAD) znaju šta za 40, 45 dana možete da uradite... NIS pokriva 80 odsto tržišta u Srbiji, to teško možete da nadoknadite uvozom iz drugih zemalja'', rekao je Bajatović za Pink povodom zahtjeva NIS-a, koji je podržala Vlada Srbije, za novo odlaganje primjene sankcija koje su SAD najavile zbog ruskog vlasništva u toj kompaniji.

Bajatović je naveo da bi poslije promjene vlasničke strukture u NIS-u trebalo skinuti tu kompaniju sa SDN liste (Specially Designated Nationals) i ući u proceduru skidanja sankcija, ali da to neće biti tako.

''Ako se čita dokument o sankcijama američkog regulatora OFAC-a, mi smo promijenili vlasničku strukturu NIS-a i Gazprom sad ima 11 odsto, a Gazpromnjeft, koji je pod sankcijama, oko 46 odsto, skoro 30 odsto je vlasništvo države Srbije, a ostalo su mali akcionari'', rekao je Bajatović.

On je istakao da su sankcije NIS-u u političke i da ih je uvela administracija bivšeg predsjednika Joe Bidena u svom zadnjem trzaju da, kako kaže, oteža jednu od glavnih namjera Donalda Trumpa da se uspostavi mir.

Bajatović je kazao da NIS ima zalize nafte najmanje do septembra i da će se naći način da se prevaziđu teškoće, ali da će problem biti odliv deviza iz Narodne banke Srbije, ako se bude uvozilo gorivo.

''Ne želim da razmišljam o tome da će neko do te mjere željeti da kazni srpski narod koji ništa nije kriv. Imat ćemo mi logističke i druge mogućnosti da tu krizu prevaziđemo. Neće biti nikakvih kantica, imamo zalihe i novca i svega drugog, ali umjesto da skladištimo devize u Narodnoj banci Srbije, mi ćemo davati svoje devize drugoj državi i pomagati tuđu privredu ako budemo uvozili derivate'', kazao je Bajatović.

Vlada Srbije uputila je ranije pismo američkoj administraciji u kojem je podržala zahtjev Naftne industrije Srbije za novo odlaganje primjene sankcija koje su SAD najavile zbog ruskog vlasništva u kompaniji.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI