06.06.2024 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: Bloombergadria.com
Sve plići džepovi i za putnike i za kompanije.
Visoki troškovi, prekinuti lanci snabdijevanja i sporija tranzicija ka održivosti dominirali su razgovorima na dva ovonedjeljna avio-samita - od Dubaija do Berlina.
Dok porudžbina ne manjka, duopolisti Airbus i Boeing bore se da proizvedu sve tražene letjelice, a rastući proizvodni i operativni troškovi uprkos ogromnoj tražnji avio-kompanije ostavljaju sa vrlo tankom zaradom.
Izbirljivost nije opcija za avio-kompanije
Pregovora o potencijalnim porudžbinama na marginama skupova u Berlinu i Dubaiju nije manjkalo - a s obzirom na tjesno stanje na tržištu, rijetko ko može da priušti izbirljivost u odabiru dobavljača, bez obzira na reputacione rizike.
Francuski Airbus objavio je da pregovara sa najvećim kineskim avio-kompanijama prodaji letjelica "A330neo". Riječ je o isporuci od 100 A330 letjelica, ali uslovi i rok isporuke i dalje su nepoznati.
I dok se Airbus u svijetlu rastućih geopolitičkih tenzija zasad drži kineskog tržišta, Boeing se okrenuo drugim klijentima.
Tako je tokom godišnjeg sastanka Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA) u Dubaiju objavljeno da je Turkish Airlines u pregovorima sa Boeingom o isporuci 250 letjelica.
"Isporuku bi činilo između 150 i 175 letelica "737 Max", dok bi ostatak porudžbine činili veći "787 Dreamliner" modeli", rekao je predsjednik Turkish Airlinesa Ahmet Bolat.
Ali uprkos skupim porudžbinama i ambicioznim pregovorima, za avio-kompanije znak pitanja ostaje kada će sve ove letjelice zaista postati dio njihove flote, upozorava novinar Bloomberga Guy Johnson.
"Problem je što ove letjelice nisu tako lako dostupne. Vidimo velike porudžbine, ali nije jasno mogu li Boeing i Airbus da ih ispune - i to je ključni izazov industrije, tražnja je ogromna, ali ponuda naprosto ne izlazi u susret tolikoj tražnji", rekao je Johnson nakon samita u Berlinu za Bloomberg Adria Connect.
Problemi Boeinga bit će glavobolja novog direktora
Na avio-samitu u Berlinu izvršni direktor Boeinga Dave Calhoun morao je da odgovori na mnoga teška pitanja nakon niza incidenata sa kojima se susrela kompanija od početka godine.
Januarski incident na letu Alaska Airlinesa, kada je nekoliko minuta nakon poletanja otpao dio trupa sa letjelice, pokrenuo je lančanu reakciju koja je oborila vrijednost Boeingovih dionica za preko 25 odsto od početka 2024.
Ona uključuje kriminalističku istragu, saslušanja pred američkim senatom, optužbe uzbunjivača, kao i fokus javnosti na čak i minorne incidente na Boeingovim letovima. Svemu tome su prethodile dvije avionske nesreće, 2018. i 2019. godine, u kojima je poginulo 346 ljudi. Poslije druge nesreće, vodeće globalne avio-kompanije prizemljile su svoje "737 Max" flote na dvije godine.
Na panelu koji je vodio Johnson, Calhoun je pričao o vremenu potrebnom da se promijeni kultura unutar Boeinga - iako će tim problemom morati da se bavi njegov nasljednik.
"Dave Calhoun odlazi u penziju i promjena kulture biće posao njegovog nasljednika. Calhoun nije htio da odgovara na pitanja o tome šta bi savjetovao novom direktoru. Nije poznato ko će to biti, ali svakako ga čeka veliki posao kada je riječ o odnosu prema bezbjednosti unutar kompanije", kaže Johnson.
Sve plići džepovi i za putnike i za kompanije
Još jedan od zaključaka sastanka u Dubaiju bio je pomalo paradoksalan - iako je globalna avio-industrija na putu da generiše 30,5 milijardi dolara ove godine, podstaknuta jakom tražnjom - avio-kompanije nemaju mnogo razloga da zadovoljno trljaju ruke. Sa profitom rastu i troškovi, pa prosječna zarada po putniku iznosi samo 6,14 dolara.
"To je pokazatelj koliko je tanak naš profit - za taj iznos jedva možete da kupite kafu u nekim dijelovima svijeta", rekao je generalni direktor IATA Willie Walsh.
"Sve postaje skuplje - dnevnice pilota i posade, cijena goriva, tarife. I iako tražnja u avio-sektoru ostaje jaka, operativni troškovi rastu i ostaće još dugo na tom nivou - što znači da će i cijene letova ostati visoke", zaključio je Johnson.
Ko kupuje čije avione, koliko je ekološko gorivo na letovima realno u ovoj deceniji i hoće li letovi postati još skuplji zbog tenzija između Zapada i Kine, pogledajte u razgovoru u videu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.