Foto: Pixabay
18.10.2024 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: seebiz.eu
Svake godine gotovo 2000 milijardi dolara potroši se na globalne projekte zelene energije,
Još uvijek se očekuje da će potražnja za naftom, plinom i ugljenom dosegnuti vrhunac do kraja 2030. godine, što bi moglo dovesti do viška fosilnih goriva, navodi IEA u svojoj godišnjoj prognozi, a sažela je francuska novinska agencija AFP.
"U historiji energetike svjedočili smo dobu ugljena i dobu nafte", popratio je izvješće izvršni direktor IEA-e Fatih Birol. "Sada se brzo krećemo u doba električne energije, koje će definirati globalni energetski sustav u budućnosti i sve će se više temeljiti na čistim izvorima", rekao je.
Tempo širenja čiste energije u energetskom sustavu je bez presedana, navodi IEA. Samo prošle godine dodano je 560 gigavata (GW) kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, izvještava SEEBiz.
Svake godine gotovo 2000 milijardi dolara potroši se na globalne projekte zelene energije, što je gotovo dvostruko više nego što se potroši na zalihe fosilnih goriva, objasnila je IEA.
"Zajedno s nuklearnom energijom, koja pokazuje obnovljeni interes u mnogim zemljama, više od polovice svjetske električne energije proizvodit će se iz izvora niske emisije prije 2030. godine", predviđaju. Istovremeno su upozorili da korištenje čiste energije diljem svijeta "nije daleko od ujednačenog, ni po tehnologiji ni po državama".
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.