Australija

Foto: Ilustracija, Shutterstock/AlesiaKan

28.11.2024 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Agencije

Kazne za kompanije i roditelje

Parlament ozvaničio: Australija zabranila društvene mreže mlađima od 16 godina

Očekuje se da će se zabrana odnositi na Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Redit i X, ali bi se ta lista mogla proširiti.

Australijski parlament usvojio je prvi u svijetu zakon o zabrani društvenih medija za djecu mlađu od 16 godina, obavještavajući tehnološke kompanije da pooštre bezbijednost prije roka koji tek treba da bude određen.

Naime, Senat je kasno u četvrtak, posljednjeg dana zasjedanja u godini, odobrio zabranu društvenih mreža, nakon višemjesečne intenzivne javne debate i užurbanog parlamentarnog procesa u kojem je prijedlog zakona predstavljen, raspravljen i usvojen u roku od nedjelju dana, navodi CNN.

Prema novom zakonu, tehnološke kompanije moraju preduzeti "razumne korake" kako bi spriječile maloljetne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara (32 miliona dolara).

To je do sada najteži odgovor na problem koji je doveo do toga da druge zemlje uvode ograničenja, ali ne pozivaju kompanije na odgovornost za kršenje zabrane.

Očekuje se da će se zabrana odnositi na Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Redit i X, ali bi se ta lista mogla proširiti.

Premijer Anthony Albanese rekao je zakonodavcima da se "svaka ozbiljna vlada" bori sa uticajem društvenih mreža na mlade ljude, a lideri sa kojima je razgovarao pozdravili su inicijativu Australije.

"Znamo da mreže mogu biti sredstvo za nasilnike i prevarante, mjesto gdje mladi trpe pritisak svojih vršnjaka, mogu biti okidač različitih anksioznosti. I što je najgore – alatka za online predatore", rekao je on u parlamentu u ponedeljak.

Braneći starosnu granicu od 16 godina, on je rekao da djeca u tom uzrastu bolje uočavaju "laži i opasnost".

Prijedlog zakona podržala je većina članova glavne opozicione stranke u Australiji, Liberalne partije, a liberalna senatorka Marija Kovačić opisala ga je kao "ključni trenutak u toj zemlji".

"Ogromna moć velike tehnologije više ne može ostati nekontrolisana u Australiji", rekla je ona u četvrtak pre glasanja.

Ali naišao je na žestoko protivljenje nekih nezavisnih i manjih partija, uključujući senatorku Zelenih Saru Hanson-Jang, koja je optužila glavne stranke da pokušavaju da "prevare" australijske roditelje.

"Ovo je katastrofa koja se odvija pred našim očima. Premijer kaže da je zabrinut za društvene mreže. Lider opozicije kaže: "Hajde da to zabranimo". Sve što će na kraju da se desi jeste da ćete gurnuti mlade u još veću usamljenost, a od platformi se neće zahtjevati društvena odgovornost. Moramo učiniti društvene mreže bezbijednijim za sve", kazala je ona.

UŽURBANI PROCES

Vlada se suočila sa značajnim kritikama zbog brzine usvajanja zakona.

Prijave senatskom odboru za istragu o zakonu bile su otvorene samo 24 sata prije trosatnog saslušanja u ponedjeljak. Izvještaj o istrazi objavljen je u utorak, a zakon je u srijedu prošao Donji dom – 102 glasa za i 13 protiv – prije nego što je napredovao u Senat.

Podneseno je više od 100 podnesaka i "skoro svi podnosioci i svjedoci izrazili su ozbiljnu zabrinutost da nije odvojeno dovoljno vremena za ovakvu raspravu".

Tehnološke kompanije navele su probleme sa zakonom.

Snap Inc, čija je aplikacija za razmjenu poruka Snapchat popularna među djecom, rekla je da je "verifikacija starosti na nivou uređaja najbolja dostupna opcija".

X je rekao da platformu "ne koriste mnogi maloljetnici", ali je izrazio zabrinutost zbog uticaja zakona na slobodu izražavanja.

Meta, vlasnik Facebooka i Instagrama, rekao je da je stalno ulagao u alate kako bi platformu učinio bezbijednijom, i preporučio vladi da sačeka rezultate ispitivanja za utvrđivanje starosti, koja se očekuju sljedeće godine.

U Metinom podnesku se navodi da je izuzimanje YouTube-a i online igara iz zabrane bilo "fatalno" po sam zakon, jer oni nude "slične prednosti i rizike" kao i platforme koje jesu zabranjene.

Uprkos tim primjedbama, istraživanja pokazuju da Australci podržavaju zakon.

Anketa koju je YouGov sproveo ovog mjeseca pokazala je da 77 odsto Australaca podržava zabranu mlađih od 16 godina. Istraživanje je sprovedeno u drugoj polovini ovog mjeseca i tražilo je mišljenje 1.515 ljudi sa marginom greške od 3,2 odsto.

Roditelji i djeca neće biti kažnjeni zbog nepoštovanja zabrane, ali kompanije će morati da pokažu da su preduzele razumne korake da spriječe maloljetne korisnike da im pristupe, prenio je N1.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI