SAD

Foto: Ilustracija, bluewin.ch

05.02.2025 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: Agencije

Ekonomska predviđanja

IFO tvrdi: Carine koje uvodi Trump mogu nanijeti veliku štetu američkoj ekonomiji

Američki izvoz mogao bi pasti i do 22 posto ako ove tri zemlje poduzmu protumjere sličnih razmjera, objavio je IFO.

Kaznene carine koje je američki predsjednik Donald Trump uveo Kanadi, Meksiku i Kini mogle bi nanijeti veliku štetu američkom gospodarstvu, izračuni su instituta IFO.

Američki izvoz mogao bi pasti i do 22 posto ako ove tri zemlje poduzmu protumjere sličnih razmjera, objavio je minhenski institut.

Kanada i Meksiko ne samo da bi se morali bojati drastičnog pada izvoza, već bi i srednjoročno osjetili negativne posljedice za industrijsku proizvodnju. Carine najmanje pogađaju Kinu.

Prema podacima američke vlade, Meksiko i Kanada su dva najvažnija trgovinska partnera SAD-a, s ukupnim udjelom od gotovo 30 posto u američkom uvozu i izvozu.

"Iako Kina može lakše preusmjeriti trgovinu od SAD-a, Kanada i Meksiko su mnogo tješnje povezani s američkim gospodarstvom zbog svog geografskog položaja", rekla je Lissandra Flach, direktorica Ifo centra za vanjsku trgovinu.

Trump je privremeno odgodio planirane carine od 25 posto na uvoz iz Meksika i Kanade na 30 dana. S druge strane, od utorka su krenule dodatne carine od 10 posto.

Ekonomisti IFO-a analizirali su učinke carina prema dva scenarija – jedan bez protumjera Kanade, Meksika i Kine, a drugi s protumjerama "dolar za dolar".

Bez protumjera Meksika američki izvoz pada za 14 posto, dok je prema scenariju s recipročnim mjerama minus 22 posto, prenosi Seebiz.eu.

Njemačka, kao četvrti najveći trgovinski partner SAD-a, može blago profitirati povećanjem izvoza u oba scenarija, no institut IFO ukazuje da takav razvoj događaja nije osobito vjerojatan.

"Zbog Trumpovih prijetnji da će uskoro uvesti carine na uvoz iz Europske unije, izgledi za ovakav rast izvoza u skoroj budućnosti čine se vrlo malima", smatra Flach.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI