Foto: Ilustracija
22.05.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Bloombergadria.com
Alen Kadić iz Švajcarske, a porijeklom iz Sanskog Mosta, nudi gradovima i opštinama u BiH opciju da na svojoj teritoriji imaju punjače za E-vozila.
Nedostatak punjača za električna vozila (EV) u Bosni i Hercegovini predstavlja problem za turiste, dijasporu, ali i brži prelazak lokalnog stanovništva na korištenje automobila na električni pogon. Ali, to bi moglo uskoro da se promijeni.
Alen Kadić iz Švajcarske, a porijeklom iz Sanskog Mosta, nudi gradovima i opštinama u BiH opciju da na svojoj teritoriji imaju punjače za električna vozila - easy2charge.
Iako bi prvi punjač donirao, Kadić to smatra investicijom koja donosi mnoge benefite.
Kao prvo, poručuje da želi da uradi nešto za bolju budućnost u Bosni i Hercegovini. Strani turisti bi više posjećivali i prolazili kroz BiH ako bi imali mogućnost da na različitim lokacijama pune baterije svojih električnih automobila, a i dijaspora bi češće posjećivala svoju domovinu.
Tu je benefit i za lokalno stanovništvo koje bi se prije odlučivalo na kupovinu automobila na električni pogon.
Lokalne zajednice, ali i hoteli, moteli, benzinske stanice, javni parkinzi i garaže bi imali profit od prodaje usluge punjenja. Korist, naravno, ne bi izostala i za samog Kadića, koji bi na svakom punjenju imao određeni procenat.
Za Bloomberg Adriju ispričao je kako je uplovio u industriju proizvodnje punjača za električna vozila i shvatio da Adria region ima veliki potencijal za investiranje.
Prije deset godina je počeo da radi za tada najveću mrežu punjača za električna vozila u Švajcarskoj evpass. Nakon što je evpass preuzeo Shell, napustio je posao i samostalno krenuo u proizvodnju punjača.
"Proizvodnja ide po mojoj ideji, kakav punjač treba da bude, koje jačine, koja konfiguracija i koje komponente da ima. Projektuje se, izrađuje i sklapa konačni proizvod u Švajcarskoj od komponenti koje stižu iz cijelog svijeta te se punjači plasiraju na tržište. Godišnja prodaja nam iznosi oko pet hiljada punjača za automobile u privatnom sektoru i u javnim mjestima. Na početku smo 30 punjača donirali opštinama", kaže Kadić.
Dodaje da je sklopio partnerstvo i s kompanijom Renault Trucks koja prelazi na korišćenje kamiona na električni pogon.
Alen Kadić (Bloomberg Adria)
Što se tiče Adria regije, vidi ogroman potencijal za razvoj mreže punjača. U BiH već ima razgovore s predstavnicima lokalnih zajednica za instalaciju javnih punjača.
"Opštine samo treba da urade instalacije i dozvole koje su potrebne i da puste da punjač bude javno dostupan. Najviše idemo na tu opciju da postavimo mrežu punjača u BiH koja će biti povezana s evropskim sistemom i gdje će ljudi, koji imaju našu karticu, moći da pune vozila. Na jedan kilovat, mi imamo dio koji nama ide da bismo mogli finansirati održavanje mreže, veliko je ulaganje novca da bi se to ostvarilo. To je mreža prisutna u cijeloj Evropi, ko god dođe, može da puni, obračun ide online i ima aplikacija za vozače", objašnjava Kadić.
Sklopili su dogovore s određenim benzinskim stanicama, a u toku su razgovori s više lokalnih zajednica. Smatra da je nedostatak mreže punjača najviše problem za turiste i za bh. dijasporu, a cilj mu je da širi mrežu.
"Hoteli, moteli, tržni centri, garaže, interes postoji jer imamo raširenu mrežu, koju nema niko na ovom tržištu, a svako želi da proda uslugu punjenja", ističe Kadić.
I u Hrvatskoj su aktivni, imaju dogovore za Makarsku rivijeru, gdje je "tanko" kada je riječ o punjačima. Otvoreni su za sve zemlje regije, da urade mrežu javnih punjača i da se forsira prelazak na električne automobile.
"Ko jednom koristi to vozilo, više nikada neće voziti na benzin ili dizel. U BiH jeste problem s mrežom punjača i zato smo i krenuli u tom pravcu, da i lokalno stanovništvo može preći na korištenje vozila na elektro pogon koji je puno jeftiniji. Oko 300-400 kilometara možete da pređete za šest maraka, ako imate kućni punjač, dok je punjenje na javnim mjestima malo skuplje", kaže Kadić, koji je porijeklom iz Sanskog Mosta, ali je odrastao u Švajcarskoj iz koje ima želju da se vrati i s porodicom, kako kaže, gradi bolju budućnost BiH.
Inače, sve države Adria regije u manjem ili većem iznosu podstiču kupovinu električnih i hibridnih vozila.
Najveće subvencije nudi Hrvatska – u pojedinačnom iznosu od 9.000 evra po potpuno električnom vozilu.
Slijedi Slovenija sa 6.500 eura, dok Srbija i Bosna i Hercegovina nabavku električnih vozila subvencionišu s oko 5.000 eura. U Sjevernoj Makedoniji subvencija nema.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.