Foto: Saul Loeb/AFP/Getty images
13.03.2025 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: Avaz.ba
Zbog ovih njegovih poteza započet je globalni trend bojkota američkih proizvoda.
Američki predsjednik Donald Trump otkako je na funkciji u ovom mandatu donio je niz odluka, a još jedna je i uvođenje carina na proizvode koji se u Ameriku uvoze iz Kanade, Meksika i Kine.
Zbog ovih njegovih poteza započet je globalni trend bojkota američkih proizvoda, prenosi "Avaz".
Prema statističkim podacima, vidljivo je da su građani Danske, Francuske, Luksemburga, Švedske i Kanade masovno na Google-u pretraživali riječi "bojkot SAD-a."
GRENLAND KAO DIO SAD
Uprkos tome što Trump nije uveo carine na robu iz Evropske unije, posebno u ovom dijelu svijeta raste interes za opći bojkot proizvoda iz SAD-a.
To je posebno tačno za Dansku, čiji stanovnici imaju još jedan razlog za ovakav potez, a to je činjenica da Trump i dalje insistira da Grenland, teritorija pod kontrolom Kraljevine Danske, postane dio SAD-a.
ORGANIZOVANJE BOJKOTA
U ovoj zemlji su se pojavile i grupe na društvenim mrežama, posebno na Facebooku, čiji je jedini cilj da se organizuje opći bojkot američkih proizvoda.
Jedna od takvih grupa ima čak 73.000 članova.
Sličan princip vidljiv je i u Švedskoj, gdje jedna Facebook grupa s istim ciljem ima više od 80.000 članova.
U Kanadi, kao sjevernom susjedu SAD-a i zemlji koju Trump konstantno naziva "novom saveznom državom", postoji najveći interes za bojkot američkih proizvoda.
Tako je jedna anketa pokazala da čak 85 posto građana Kanade već ne kupuje američke proizvode, dok političari poput guvernera Ontaria Douga Forda na Trampove carine odgovaraju sa svojim tarifama, ali i sa uklanjanjem pojedinih proizvoda iz SAD-a iz svojih supermarketa.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.